ژن عامل بیماری سرطان ریه کشف شد

۱۳۹۰/۱۱/۰۱ - ۰۹:۵۵ - کد خبر: 40949
سلامت نیوز : شمار کمی از سلولها، که تحت نام سلولهای بنیادی سرطان، یا سلولهای تومور ساز (TIC) شناخته می شوند، غده های سرطانی را ایجاد و یا به توسعه آنها کمک می کنند.
بر اساس این گزارش، گروهی از محققان سنگاپوری توانستند به عاملی به نام «سی دی صد و شصت و شش» دست بیابند که سلولهای تی آی سی را آشکار می سازد.
دکتر بینگ لیم، معاون رئیس بخش بیولوژی بنیاخته های( سلولهای بنیادی)  سرطانی در موسسه ژنوم سنگاپور به همراه دکتر الین لیم، سرطان شناس بیمارستان «تان توک سنگ» و عضو مرکز ملی مطالعات سرطان سنگاپور در تحقیقات خود به بررسی عمیق تر ژنوم سلولهای بنیادی سرطانی (بنیاخته های سرطانی) پرداخته و ژنهایی را کشف کردند که به رشد این بنیاخته ها کمک می کند.
بر این اساس، در موارد غیر عادی، سطح یکی از آنزیمهای مرتبط با سوخت و ساز بدن به نام «گلیساین دیکربوکسیلیز» به طور محسوس افزایش می یابد. افزایش این آنزیم به تغییر رفتار سلولها منجر شده و نهایتا آنها را سرطانی می کند.
در شرایط عادی، آنزیم «گلیساین دیکربوکسیلیز» به مقدار کمی در سلولها وجود دارد.
نتایج این تحقیق، که در نخستین شماره از مجله اینترنتی «Cell» منتشر خواهد شد، پیشرفتی چشم گیر در زمینه مبارزه با سرطان به شمار رفته و به ساخت داروهایی برای مقابله با این بیماری کمک می کند.

منبع :پورتال خبری البرز
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02698s, 18q