بایدها و نبایدهای تغذیه کودکان

۱۳۹۰/۱۱/۰۵ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 41254
سلامت نیوز: در این نوشتار سعی خواهیم کرد شما را با روش هایی برای تشویق کودکان برای بهتر غذا خوردن آشنا کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، تغذیه کودکان یکی از چالش برانگیزترین مسائل موجود در خانواده است. عادات تغذیه ای یک فرد چه صحیح و چه غلط عموما در خانه و در دوران کودکی شکل می گیرد. پس تغذیه صحیح برای کودکان یکی از مهمترین مسائل در زندگی کودک است. اما بایستی به این حقیقت نیز اعتراف کرد که در بسیاری از موارد کودکان به اقتضای سن خود بهانه گیری کرده و به سختی غذا می خورند یا به سمت خوراکی هایی مثل چیپس یا پفک می روند . خوراکی هایی که به هیچ وجه سالم نبوده و در رشد جسمی و فکری کودکان اثر منفی دارد. در این نوشتار ما سعی خواهیم کرد شما را با روش هایی برای تشویق کودکان برای بهتر غذا خوردن آشنا کنیم.

_ گفتن عبارتی مثل " کاری را که من می گویم انجام بده" در دنیا امروز و در مقابل کودکان دیگر اثری ندارد. فرض کنید که شما در حال خوردن شیرینی خامه ای هستید و کودک شما ، در حال تماشا است. پس از آن صحبت در مورد ضرورت تغذیه سالم و دروی از چربی و شیرینی جات نه تنها به کودک کمکی نمی کند ، بلکه او را گیج خواهد کرد. پس سعی کنید خود نیز از یک الگوی مناسب تغذیه پیروی کنید و کودک خود را به پیروی از خود تشویق کنید.

_ سعی کنید که بچه ها را در مراحل پخت غذا شرکت دهید. زمانی که کودک شما در بحث پخت غذا درگیر شود به نوعی احساس مسئولیت کرده و غذا را با اشتها خواهد خورد. در ضمن مسئولیت پذیری را نیز از این سن خواهد آموخت.

_ سعی کنید به کودک خود نشان دهید که چگونه می توان غذا را سالم تر و خوشمزه تر طبخ کرد . برای نمونه می توانید به او نشان دهید که چطور می توان با استفاده از موادی همچون سبزیجات یا روغن زیتون غذایی سالم تر طبخ کرد.

_ به کودک خود اجازه انتخاب بدهید. لیستی از غذاها را به او نشان داده و سعی کنید تا از او نظر بخواهید . نه فقط در مورد نوع غذا و بلکه در مورد مکانی که غذا خورده خواهد شد.

_ سعی کنید تا تمام اعضای خانواده را بر سر سفره جمع کنید.زمانی که تمام اعضای خانواده بر سر سفره جمع شده اند احتمال کم یا زیاد غذا خوردن یا استفاده از مواد غذایی بی ارزش توسط کودک کاهش می یابد.

_ در هنگام خرید مواد غذایی کودک خود را به همراه برده و سعی کنید به زبانی ساده با او در مورد مواد غذایی ، میزان مواد مغذی موجود در هر فراورده و مطالبی از این دست با او گفتگو کنید.

_ با مدرسه کودک خود در تماس باشید و سعی کنید از طریق مسئولین مدرسه بر تغذیه فرزند خود نظارت کنید.

_کودکان دوست دارند که تشویق شوند. زمانی که کودک شما به سمت غذاهای سالم رغبت پیدا کرد سعی کنید با جایزه و یا تشویق به اشکال مختلف این عادت را در او تقویت کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87515s, 18q