چای، دوغ و آب، شیر مادر را زیاد نمی كند

۱۳۹۰/۱۱/۰۶ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 41358
سلامت نیوز: نوشیدن مایعات زیاد از قبیل آب، چای، دوغ و شیر نمی تواند حجم شیر را زیاد كند.

دكتر سوسن پارسای متخصص تغذیه در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشتا، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: برای ساخته شدن شیر یك هورمون به نام پرولاكتین لازم است كه در مغز ساخته می شود و آنچه باعث ترشح این هورمون می شود مكیدن مكرر نوزاد در هر وعده شیردهی است.

وی افزود: میزان پروتئینی كه از طریق غذا وارد بدن مادر می شود تاثیری در زیاد شدن پروتئین شیر ندارد و همچنین خوردن مواد كلسیم دار نیز تأثیری در كلسیم شیر مادر ندارد و توصیه های تغذیه ای اغلب برای حفظ سلامت مادر است زیرا اگر مواد ضروری برای تولید شیر به بدن مادر نرسد، این مواد از ذخایر بدن برداشته می شود تا تركیب شیر حفظ شود.

دكتر پارسای تأكید كرد: هیچ مادر چاق و یا لاغری نباید فكر كند كه شیرش برای كودكش مناسب نیست زیرا تركیب شیر هر مادری برای كودكش مناسب ترین است كه البته چربی شیر در مادران كمی با هم فرق دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ادامه داد: میزان چربی شیر مادر از 3 تا 5 درصد است و این میزان چربی به تعداد دفعات مكیدن توسط نوزاد بستگی دارد همچنین هر نوع چربی كه وارد بدن مادر می شود در تركیب شیر هم می توان آن را مشاهده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
31.61711s, 18q