داروهای قلبی غیراستاندارد جان 100 نفر را در پاکستان گرفت

۱۳۹۰/۱۱/۰۸ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 41434
سلامت نیوز: مقامات دولتی پاکستان می‌گویند حدود 100 نفر پس از مصرف داروی ساخت داخل غیراستاندارد مرده‌اند و چندین نفر دیگر در وضعیت بحرانی در بیمارستان بستری هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، شهباز شریف، رئیس دولت ایالت مرکزی پنجاب گفت: "حدود 100 نفر به علت واکنش به داروهای قلبی فوت کرده‌اند."

به گفته او قربانیان عمدتا بیماران فقیری بودند که داروهای رایگان را از "انستیتوی بیماری‌های قلب پنجاب" (PIC) دریافت می‌کردند.
دولت پنجاب اعلام کرد که 287 نفر دیگر نیز پس از مصرف این داروها در بیمارستان‌های لاهور پاکستان بستری شده‌اند.

سخنگوی پلیس،هارون رشید، می‌گوید: "پلیس پس از دریافت گزارش از مرگ بیماران به خاطر واکنش به داروهای قلبی- عروقی در این باره پرونده‌ای باز کرده است."

به گفته پلیس تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این داروها که بوسیله تولیدکنندگان داخلی ساخته شده‌اند "زیر حد استاندارد" هستند.

بیماران به خاطر سقوط ناگهانی شمار سلول‌های سفید و پلاکت‌های خون و آسیب مغز استخوان مرده‌اند.

این مشکل برای اولین بار در ماه دسامبر هنگامی داروهای آلوده در دست کم یک محموله باعث مرگ 23 نفر شد، کشف شد.

شریف گفت نمونه‌های داروهای مشکوک در پاکستان، لندن و پاریس به آزمایشگاه فرستاده شده است. او گفت: "علیه افرادی که گناهگار شناخته شوند، اقدام خواهد شد."

مقام دولتی، خواجه سلمان رفیق، گفت اغلب این مرگ‌ها ناشی یکی از پنج دارویی است که PIC تجویز می‌کرده است. به گفته او این داروها از بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها جمع شده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.03466s, 19q