هورمون پروژسترون به كمك درمان ضربه مغزي مي‌آيد

۱۳۸۶/۰۳/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4146
هورمون پروژسترون به كمك درمان ضربه مغزي مي‌آيد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اي‌بي‌سي، پزشكان در يك تحقيق اوليه بر روي يكصد بيمار ضربه مغزي، ظرف ‪ ۱۲‬ساعت پس از آسيب ديدگي، دوزهاي بالايي از هورمون پروژسترون را به صورت وريدي به بيماران تزريق كردند.

نتايج اين تحقيق كه در اجلاس سالانه پزشكي اورژانس منتشر شده است نشان مي‌دهد خطر مرگ در بيماراني كه اين هورمون را دريافت كردند ‪ ۵۷‬درصد كاهش يافت.

اين در حالي است كه بيماران مورد بررسي برغم دريافت ميزان بسيار بالايي از پروژسترون كه سه برابر ميزان اين هورمون هنگام بارداري معمولي است هيچگونه عوارض جانبي جدي ناشي از پروژسترون از خود نشان ندادند كه اين امر نشان مي‌دهد احتمالا اين درمان بي‌خطر خواهد بود.

"دونالد اشتين" استاد پزشكي اورژانس در دانشگاه اموري و مجري اصلي اين آزمايش گفت اين تحقيق درمورد ‪ TBI‬نخستين آزمايش باليني موفق طي ‪۴۰‬ سال گذشته است، اين موضوع مي‌تواند به معناي نقطه‌عطفي در در درمان اين بيماري است.

در حالي كه پروژسترون در اغلب موارد بعنوان يك هورمون مرتبط با بارداري تلقي مي‌شود اما در حقيقت هورموني است كه توسط مغز و براي مغز ساخته مي‌شود.

در واقع اين تحقيق نشان داد كه پروژسترون براي سلولهاي مغزي حياتي و ضروري است و مي‌تواند چرايي سطح بالاي پروژسترون در دوران بارداري را توضيح دهد.

محققان مي‌گويند ممكن است اين هورمون در دوراني بحراني كه سلول‌هاي مغز بالغ مي‌شوند، از آنها محافظت مي‌كند.

به گفته اشتين از آنجا كه در ترميم مغز و نخاع پس از اسيب ديدگي بايد نورون‌هاي جديدي توليد شود، ضربه‌هاي مغزي و نخاعي بسيار شبيه بارداري است.

به گفته محققان پروژسترون هر چه زودتر تزريق شود بهتر است، كمتر از دو ساعت تا چهار ساعت يك زمان ايده‌ال بشمار مي‌آيد، اما تا ‪ ۲۴‬ساعت بعد از اسيب ديدگي نيز تاثيرات مفيد مشاهده مي‌شود.

اين تحقيق مي‌تواند براي ميليون‌ها انسان كه بر اثر آسيب ديدگي در جنگ يا شرايط غيرجنگي دچار ضربه مغزي شده‌اند، نويد بخش باشد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0681s, 19q