پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4154

دبير انجمن آسم و آلرژي ايران اعلام كرد: دود قليان مضرتر از دود سيگار است.

 در حالي كه نيروي انتظامي اقدام به جمع‌آوري قليان‌ها از قهوه‌خانه‌هاي دربند و برخي ديگر از مراكز تفريحي كرد[سابقه خبر]، دبير انجمن آسم و آلرژي ايران اعلام كرد: دود قليان مضرتر از دود سيگار است و مانند ساير محصولات دخاني، به طور مستقيم سبب تحريك و انقباض عضلات صاف مجاري هوايي و تنگي راه‌هاي تنفس، ايجادالتهاب و افزايش ترشحات و خلط مي‌شود.

دكتر محمد قره‌گزلو فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي به ايرنا گفت: دود قليان و سيگار از طريق پايين‌آوردن كارايي سيستم ايمني بدن، موجب ناتواني سلول‌هاي دفاعي بدن و در نتيجه افزايش عفونت‌هاي تنفسي مي‌شود.

دبير انجمن آسم و آلرژي ايران با استقبال از تصميم معاون سلامت وزارت بهداشت مبني بر اين كه با كمك نيروي انتظامي تهران بزرگ اقدام به جمع آوري قليان از اماكن عمومي، مراكزتهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن گردشگري دربند و سربند كند، با ابراز نگراني از گرايش برخي از جوانان و خانم‌ها به كشيدن قليان گفت: دود ناشي از قليان و سيگار و به طور كلي دود توتون و تنباكو حاوي مواد سمي شناخته شده‌اي هستند كه تعداد آنها به بيش از سه هزار ماده كشف‌شده مي‌رسد.

دكتر قره‌گزلو خاطرنشان كرد : متاسفانه طي سال‌هاي گذشته در كشور ما برخي به خصوص جوانان به اشتباه فكر مي‌كنند كه عوارض و ضررهاي قليان كمتر از سيگار است، در حالي كه خلاف اين موضع به اثبات رسيده است.

وي با بيان اين كه دود ناشي از قليان به هيچ وجه كم خطرتر از سيگار نيست، ضمن اينكه به دليل آغشته بودن به مواد معطره و انواع اسانس‌ها به هنگام سوختن، مواد سمي بيشتري توليد مي‌كند، گفت: سوختن زغال قليان به همراه اسانس آن، سبب توليد مواد سمي مهمي از جمله گاز خطرناك مونواكسيد كربن مي‌شود كه تاثيرات قلبي آن كاملا شناخته شده است.

اين متخصص ايمونولوژي آسم و آلرژي تاكيد كرد كه دود قليان علاوه بر عوراض ريوي، قلبي عروقي، سبب عوارض آلرژيك پوستي و خارش نيز مي‌شود.

دكتر قره‌گزلو گفت: آلاينده‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند كه شامل آلاينده‌هاي هواي باز و فضاهاي بسته است. وي افزود با توجه به اينكه اغلب افراد به طور متوسط  02تا  ۲۲ساعت از شبانه روز را در فضاي بسته بسر مي‌برند، لذا محيطهايي كه به دود قليان و سيگار آلوده بشود تا ساعت‌ها مواد سمي در محيط باقي مي‌ماند.

دبير انجمن  آلرژي و آسم ايران تصريح كرد: اطلاعاتي كه طي دو دهه اخير درباره تعداد مبتلايان به آسم و آلرژي‌هاي تنفسي در دنيا و كشور ما به دست آمده نشانگر افزايش قابل ملاحظه در تعداد بيماران بر اثر آلاينده‌هاي ذكرشده است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =