رنگ موهای سرطان‌زای ممنوعه در داروخانه‌های کشور

۱۳۹۰/۱۱/۱۰ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 41739
سلامت نیوز: یک روانشناس گفت: رنگ موهایی که به شکل شامپو در بازار موجود است، در آمریکا، کانادا، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی ممنوع است اما این محصولات به راحتی در کشور ما حتی در داروخانه‌ها قابل تهیه است.

ابوالفضل سعیدی، روانشناس کودکان استثنایی در گفت‌وگو با فارس درباره علل به وجود آمدن اختلال یا نارسایی ذهنی کودکان اظهار داشت: عوامل متعددی مانند عوامل محیطی و ژنتیکی باعث به وجود آمدن اختلال یا نارسایی ذهنی می‌شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده کودکان استثنایی افزود: نظریه‌های جدید حاکی از این است که تعاملی بین این دو متغییر در نارسایی ذهنی وجود دارد. همچنین عوامل محیطی در بارز شدن یا شدت اختلالات ژنتیکی نقش بسزایی دارد، در حقیقت عوامل محیطی را می‌توان عوامل تقویت کننده نامید.

وی ادامه داد: این بدان معنا است که اگر دو بچه از که نظر ژنتیکی توانایی ذهنی‌شان یکسان باشند و یکی در محیط غنی قرار بگیرد ممکن است خیلی کم هوشی نشان ندهد و شبیه یک بچه عادی عمل کند. اما اگر بچه دیگر را در محیط نارسا به معنای محیطی که غنی نیست و تحریک لازم برایش به وجود نمی‌آید قرار بگیرد کم‌هوشی قابل توجهی برایش پیش بیاید. توجه به آموزش، تغذیه، برخورد مناسب و نگرش مثبت به این کودکان را محیط غنی می‌نامیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده کودکان استثنایی خاطرنشان کرد: امروزه ثابت شده عوامل ژنتیکی نیز تحت تأثیر برخی عوامل محیطی مانند تغذیه مادر، آب و هوای بد، مواد شیمیایی که در آب و غذاها وجود دارد، باعث می‌شود ژن‌ها به شدت آسیب ببیند و منشاء‌ بروز اختلالات در نوزادان شود. این بچه‌ها معمولاً کم‌توانایی ذهنی شدیدی دارند.

وی ادامه داد: استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر، آلودگی هوا و آلودگی آب خصوصاً وقتی که استاندارد وجود نداشته باشد متأسفانه در کشور ما احساس می‌شود.

وی گفت: استانداردهای کشور ما خیلی مناسب نیستند. البته متخصصان محیط زیست باید در این خصوص اظهار‌نظر کنند به عنوان مثال بعضی از مواد آرایشی که مورد استفاده خانم ها است چون استاندارد‌ها و نظارت ما خیلی قوی نیست اینها نیز دچار اشکال هستند. این موضوعات باعث بروز یکسری مشکلات برای بچه‌ها مانند سرطان می‌شود.

سعیدی درمورد عوامل محیطی گفت: در حال حاضر رنگ موهایی در بازار است که به تدریج موها را رنگ می‌کند، اینها حاوی سرب هستند، سرب از طریق خون به سلول‌های استخوانی منتقل شده و وقتی که مقدارش از یک سطح خاص بالاتر می‌رود بلافاصله فرد را دچار مشکلاتی نظیر سرطان‌های خون، مغز و استخوان می‌کند. همه این عوامل ثابت شده است و بر روی جنین نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

این روانشناس کودکان استثنایی در مورد رنگ موها نیز هشدار داد: رنگ موهایی که به شکل شامپو در بازار موجود است، بعد از مدتی استفاده تبدیل به رنگدانه می‌شود و این رنگدانه مو را رنگ می‌کند.

به گفته وی وزارت بهداشت آمریکا، کانادا، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی جلوی این محصولات را در کشور خود گرفته‌اند، اما این محصولات به راحتی در کشور ما حتی در  داروخانه‌ها نیز قابل تهیه است.

سعیدی تصریح کرد: هر چند شرکت‌های سازنده و وارد‌کننده ضد تحقیق می‌سازند، یعنی پول می‌دهند تا با پژوهش‌هایی نشان دهند که اینها بی‌ضرر است، همه اینها به خاطر این است که محصولاتشان فروخته شود. اقدام کارخانه‌های غربی برای تغییر نام تجاری مکرر رنگ موی‌های مضر جهت فروش و معلوم نشدن مضرات این رنگ موهاست تا بتوانند آنها را به کشورهایی مانند ایران بفرستند که متأسفانه با استقبال نیز مواجه می‌شوند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده کودکان استثنایی تأکید کرد: بر روی اکثر این محصولات عبارت « در این محصول استات ‌سرب وجود دارد» درج شده. اثبات شده ماده استات‌سرب، ماده‌ای سرطان‌زا ست و موجب سرطان خون و سرطان‌های استخوانی می‌شود.

وی ادامه داد: فروش این محصولات در کشورهای غربی اکیداً ممنوع است. ما نیز ناآگاهانه اینها را مصرف می‌کنیم همین موارد است که باعث افزایش سرطان در کشور می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41763s, 19q