بازی کودکان موجب کنترل خشم، ترس و اضطراب آ‌نان می‌شود

۱۳۹۰/۱۱/۱۰ - ۱۶:۵۷ - کد خبر: 41743
سلامت نیوز: یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: بازی، وسیله‌ای بسیار مهم برای از بین بردن مشکلات هیجانی و عاطفی فرزندان از جمله خشم‌، ترس و اضطراب است.

میترا حکیم شوشتری در گفت‌وگو با فارس، درمورد نقش بازی در از بین بردن مشکلات هیجانی و عاطفی کودکان بیان داشت: بازی، وسیله‌ای بسیار مهم برای از بین بردن مشکلات هیجانی و عاطفی فرزندان از جمله خشم‌، ترس و اضطراب است.

وی افزود: بسیاری از بازی‌ها باعث تخلیه هیجانات کودک می‌شود و خشم او را می‌کاهد. وقتی فرزند شما هنگام بازی در نقش قهرمانی خوب ظاهر می‌شود و با موجودی پلید مبارزه می‌کند، در حقیقت خشم خود را کنترل می‌کند. او وقتی نقش هیولا را بازی می‌کند، در واقع ترس خود از هیولان را کاهش می‌دهد و زمانی نیز با ایفای نقش فردی شجاع در بازی و مبارزه با بدی‌ها و زشتی‌ها، بر تشویش درونیش پیروز می‌شود.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان تصریح کرد: وقتی کودک در دکتر بازی عروسک خود را معاینه و به آن آمپول تزریق می‌کند، در حال کاهش ترس خود از پزشک و آمپول است و هنگام ترس از دزد، نقش پلیس و زمان ترس از آتش، نقش آتش‌نشان را بازی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کودک نوپایی که از افتادن از پله می‌ترسد می‌کوشد با بازی بالا و رفتن و پایین آمده از پله ترس ناشی از افتادن را در خود از بین ببرد.

حکیم شوشتری تأکید کرد: کودک در بازی، به علت وقوع رخدادها پی‌می‌برد و خود این آگاهی عاملی برای کاهش ترس است؛ برای مثال وقتی با سوزن بادکنکی را می‌ترکاند، یاد می‌گیرد که سوراخ شدن و ترکیدن بادکنک با صدا همراه است و از آن پس کمتر از صداها می‌ترسد. والدین نیز می‌توانند از طریق بازی با کودک، در کاهش مشکلات هیجانی- عاطفی او از جمله ترس موثر باشند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.55932s, 19q