کاهش شاخص تعداد کل فرزندان

۱۳۹۰/۱۱/۱۵ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 41995
سلامت نیوز: معاون پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهشهای جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با بیان اینکه به طور متوسط هر ۱۰ زوج ایرانی ۱۸ فرزند دارند، گفت:بررسی تحولات جمعیتی ایران نشان می دهد که رقم ۶ فرزند در اوایل انقلاب به تدریج کم شده تا اینکه در سالهای اخیر به ۱/۸ فرزند رسیده است.

دکتر شهلا کاظمی پور در گفتگو با پورتال خبری البرز ،درباره مدت زمان باروری در کشور افزود: طبق بررسی هایی که ما داشته ایم و نیز بر اساس آماری که ثبت احوال به ما اعلام کرده شاخص تعداد کل فرزندان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در جمعیت شناسی شاخصی داریم به نام تعداد کل فرزندان که با محاسبه تعداد کل فرزندان در طول دوره باروری محاسبه می شود. در اوایل انقلاب، این شاخص یعنی میانگین تعداد فرزندان یک خانواده در طول سنوات باروری ۵/۶ فرزند بوده است.

معاون پژوهشی مر کز مطالعات و پژوهش های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه تصریح کرد: در کشورهایی که سیاست های کنترل موالید ندارند و مردم به طور طبیعی باردار می شوند، تعداد فرزندان بالاست و حتی بیشتر از هشت فرزند هم در یک خانواده وجود دارد که البته چند تا از این فرزندان ممکن است فوت کنند اما در کشورهایی که سیاست کنترل موالید اعمال می شود این رقم کم می شود.

دکتر کاظمی پور افزود: بررسی تحولات جمعیتی در ایران نشان می دهد که رقم ۶/۵ فرزند در اوایل انقلاب به تدریج کم شده تا اینکه در سالهای اخیر به ۱/۸ فرزند رسیده است.

وی ادامه داد: طبق آمار اگر زوج ها به طور متوسط ۲/۱ فرزند داشته باشند و فرزندان جایگزین آنها شوند، جمعیت ثابت می ماند و این ۰/۱ نیز به دلیل احتمال فوت فرزندان لحاظ شده است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات آسیا و اقیانوسیه افزود: اگر تعداد فرزندان والدین کمتر از این مقدار باشد، جمعیت جایگزین نمی شود و هر چه این رقم کم شود، تعداد کل فرزندان زوجین کم می شود.

دکتر کاظمی پور اظهار کرد: عدد ۱/۸ فرزند( تعداد کل فرزندان برآورد شده در سال ۱۳۸۵) یعنی به طور متوسط هر ۱۰ زوج ۱۸ فرزند دارند. به این معنی که یا یک بچه دارند یا دو بچه؛ در مورد خانواده هایی که یک فرزند دبستانی دارند، احتمال اینکه خانواده در آینده یک بچه دیگر هم بیاورد هست اما تعداد فرزندان از دو نفر تجاوز نمی کند.
 
منبع :پورتال خبری البرز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.2491s, 19q