تداوم نشاط در زندگي مشترك

دونده موفقی باشید

۱۳۹۰/۱۱/۱۷ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 42187
سلامت نیوز :  روان‌شناسان معتقدند بعد از هر ازدواج، زن و مرد با یك افت‌ هیجانی روبه‌‌رو می‌شوند و عشق و صمیمیت میان آنها كم‌رنگ می‌شود كه عدم توجه به آن در طولانی‌مدت باعث طلاق عاطفی یا زندگی خاموش می‌شود. امروزه طلاق عاطفی، بنیان خانواده‌ها را نشانه گرفته كه باعث به زانو درآمدن تلاش‌های عاطفی طرفین برای بقای زندگی مشترك‌شان است و زن و شوهر بدون آنكه رسمی و قانونی از هم جدا شوند، عواطف خود را از هم دریغ می‌كنند و از یكدیگر روی برمی‌گردانند. ناگفته نماند كه طلاق عاطفی یك پدیده تك‌عاملی نیست بلكه مجموعه‌ای از عواملی است كه با هم منجر به زندگی خاموش می‌شود.

در زمینه راهكارهای جلوگیری از طلاق عاطفی و افزایش نشاط در زندگی مشترك با دكتر علیرضا شیری، مدرس دانشگاه صحبت كردیم كه آن را در زیر می‌خوانید.

برگشت‌ناپذیر بودن ازدواج
دكتر شیری معتقد است تمامی پروسه‌هایی كه منتهی به ازدواج می‌شود، دارای نقطه‌ای است به نام برگشت‌ناپذیری و انسان همیشه با هر مساله‌ای كه برگشت‌ناپذیر باشد، مشكل دارد، چراكه دچار نوعی هراس می‌شود كه شاید انتخاب‌های بهتری را داشته و آنها را از دست داده است كه البته این نوع هراس بیشتر در مردها عیان می‌شود. البته ناگفته نماند كسانی كه به بلوغ ازدواج رسیده‌اند، از این نقطه‌ برگشت‌ناپذیری عبور كرده‌اند. دكتر شیری می‌گوید: در زمینه ازدواج ما با دو گروه از افراد روبه‌رو هستیم؛ گروه اول، شامل كسانی می‌شود كه به دلیل شیفتگی‌های موقت، دلبری‌های كوتاه‌مدت و نیازهای جنسی ازدواج می‌كنند و برای آنها ازدواج در واقع مثل تاریخ قبل و بعد از هجرت است. این گروه، افرادی كوچك هستند كه اغلب احساس می‌كنند اشتباه كرده‌اند و به دلیل فوبیای طلاق كه از آن به‌نام پایان زندگی نام می‌برند، به زندگی كسالت‌آور خود ادامه می‌دهند. اما در مقابل با گروه دومی از افراد كه ازدواج می‌كنند، مواجه هستیم كه دارای بلوغ و مسوولیت‌پذیری در زمینه ازدواج هستند و وارد زندگی مشترك شده‌اند و بعد از اینكه ماه‌عسل كه ما از آن به‌عنوان نماد شور و نشاط اولیه در زندگی نام‌ می‌بریم، تمام می‌شود و با چهره‌های دیگری از ازدواج روبه‌رو می‌شوند مثل اینكه در نظر زن، مرد همیشه عنصر برنده و جنگجوی كامل است اما ممكن است در واقعیت زندگی مرد این‌گونه نباشد و مرد بعضی جاها ضعف‌هایش را هم وارد زندگی كند. اما این گروه در نهایت به دلیل شناخت مشكلات و مهارت‌ها سعی می‌كنند با ایجاد تداوم شور و نشاط ازدواج خود را پایدار نگه‌دارند.»

ترك‌های روی دیوار ازدواج
وقتی زن و مرد بعد از مدتی زیر یك سقف و در كنار هم زندگی می‌كنند، به اصطلاح بسیاری از روان‌شناسان فرافكنی‌های منفی آغاز می‌شود یعنی قشنگی‌ها دیگر دیده نمی‌شود یا اگر هم دیده شود، فروغ اوایل را نخواهد داشت و آنچه برای زن و مردم مورد توجه قرار می‌گیرد، زشتی‌هاست و وقتی افراد نتوانند مسایل و این زشتی‌ها را در زندگی هضم كنند، زندگی‌شان به سمت نابودی پیش می‌رود. ما می‌رسیم به این نقطه كه «وقتی افراد نتوانند با مشكلات خود كنار بیایند، زندگی آنها تَرَك برمی‌دارد و بلد نیستند كه آن ترك را ترمیم كنند. گوگل بال، زوج‌درمانی است كه كتاب خوبی به نام «آخرین راه» نوشته و معتقد است ازدواج برای خیلی‌ها كه دل‌شان را صابون زده‌اند، یك تصویر روتوش‌شده دارد و در واقع یك فریب دسته‌جمعی است منظور وی را من این‌گونه توضیح می‌دهم كه وقتی ما می‌خواهیم برای مسافرت هتلی را رزرو كنیم، ابتدا عكس‌های آنها را در اینترنت می‌بینیم كه هتل‌ها بسیار شیك و دارای اتاق‌های بزرگی هستند اما وقتی كه وارد هتل می‌شویم، متوجه خطای شناختی خود می‌شویم كه اتاق‌ها و هتل‌ آن‌گونه كه به ما نشان داده شده بود، نیستند در واقع تصویر ازدواج نیز یك تصویر روتوش‌شده است و تا آنجا كه ممكن است جامعه و متخصصان باید در زمینه ازدواج افسون‌زدایی كنند و تصویر واقعی زندگی مشترك را با راه‌حل‌های مشكلات به جوان نشان دهند.»

آیا ازدواج منفعتی هم دارد؟
ازدواج و زندگی زناشویی به زن و مرد یك‌سری سودها و نفع‌هایی را می‌رساند كه دكتر شیری آنها را به‌عنوان منافع واقعی ازدواج معرفی می‌كند:

1- امنیت عاطفی: منظور، تعلق خاطر زن و مرد به یكدیگر است بدون اینكه نگران باشند رقابتی در میان است یا لازم باشد خود را برای جذب آن محبت خیلی لایق‌تر نشان دهند.

 2- پاداش اجتماعی:
شما كه متاهل باشید خیلی بیشتر مورد احترام جامعه، كسبه، بانك‌ها و حتی سفارتخانه‌هایی هستید كه می‌خواهند ویزای توریستی به شما دهند! در واقع جامعه كسی را وارد بازی‌هایش می‌كند كه متاهل باشد.

 3- امنیت جنسی: خیال زن و مرد آرامش دارد كه در آغوش كسی است كه متعلق به اوست و همزمان احساس متعلق بودن به دیگری را نیز انسان تجربه می‌كند

 4- پاداش‌های متافیزیكی: تمامی ادیان و مذاهب از ازدواج به‌عنوان یك عامل حفظ ایمان نام می‌برند و ما نمی‌توانیم منكر این مساله شویم كه آموزه‌های دینی ما احساس «من خوب هستم» روان‌شناسان را با ازدواج به ما می‌دهد.

دوری از طلاق عاطفی
امروزه آمارها نشان می‌دهد طلاق عاطفی در جامعه ایران دو برابر طلاق رسمی است كه متاسفانه گریبانگیر جامعه شده. نداشتن عاطفه، محبت و خاموش شدن شعله‌های عشق‌، زندگی زناشویی را به ورطه نابودی كشیده است. دكتر علیرضا شیری، طلاق عاطفی را این‌گونه شرح می‌دهد: «ازدواج مانند دویدن در یك پیست «دو با مانع» است و وقتی كه افراد گمان كرده باشند كه ازدواج، دویدن در یك پیست صاف صد متر است، با دیدن موانع، شروع به نق‌زدن می‌كنند و در این هنگام است كه ما می‌گوییم فاصله‌گیری عاطفی در حال رخ دادن است. افراد پس از ازدواج با یك افت هیجان روبه‌رو می‌شوند كه شامل احساس ناكامی و گیرافتادگی است كه موجب واكنش‌های اضطراب، بدخلقی و ناسازگاری می‌شود كه البته این افت هیجانی بسیار طبیعی است و باید به زوج‌ها برای گذر از این موضوع و تداوم و افزایش نشاط در زندگی آموزش داد.»

راهكارهای افزایش نشاط پس از ازدواج
دكتر شیری برای ارتقای سازگاری و تداوم زندگی مشترك و مقابله با افت هیجانی راهكارهایی را ارایه داده است كه در زیر خلاصه‌وار شرح داده می‌شود.

- خلوت‌های یك‌نفره داشتن: فردی كه خلوت آشفته و به هم ریخته و مضطرب داشته باشد، برای همسرش نمی‌تواند كیمیاگری كند. وقتی زن و شوهر از درون و در خلوت‌های خود شاد نباشند، نمی‌توانند شادی را در طرف مقابل‌شان جست‌وجو كرده و زندگی شادی را فراهم كنند.

- كشف كردن طرف مقابل: افراد در رابطه باید مدام زندگی خود را رصد كنند و برای حل مشكلات‌شان گفت‌وگو كنند نه مخاصمه، چراكه مخاصمه باعث خراش رابطه زناشویی می‌شود. حتما زمانی را بگذارند تا عصبانیت‌های خود را به‌دور از هیاهو و داد و بیداد و نمایش قدرت، حل كنند.

مهارت انتقاد كردن را بیاموزند حداقلش این است كه:

-آدرس‌دار و بدون حاشیه با هم انتقاد كنند.

- یكی‌یكی مسایل را مطرح كنند.

- بلد باشند چه زمان بهترین موقع عقب‌نشینی است نه پیشروی.

- عزت‌نفس یكدیگر را هدف قرار ندهند كه درست كردنش بسیار سخت است.

- ایجاد سرگرمی: برای یك رابطه متداوم با شور و نشاط باید زن و شوهر به سرگرمی‌های متنوعی بپردازند كه می‌تواند شامل بازی‌های رایانه‌ای، كارتی، ورزش‌های مشترك و... باشد و تا حد امكان سهم تلویزیون را در خانه كمتر كنند زیرا باعث سردی روابط می‌شود.

- صله‌رحم فاخر: بازدید از اقوام كه از سنت‌های نبی‌اكرم(ص) است؛ تا حد امكان باید به برنامه‌های زن و شوهرها اضافه شود. میهمانی رفتن و سرزدن، به ركود زندگی تحرك می‌بخشد. بعد از اقوام، زن و شوهر می‌توانند با دوستان خود رفت و آمد كنند؛ دوستانی كه دغدغه‌های آنها نزدیك دغدغه‌های خودشان باشد. نباید با دوستانی معاشرت كرد كه روحی آلوده دارند و موجب به هم ریختگی حال ما می‌شوند. در این زمینه بسیار باید حواس‌جمع بود همان‌طور كه با فردی كه سیاه‌سرفه دارد، نزدیك نمی‌شویم.

- مهارت متفاوت بودن و حل مساله: زن و شوهر باید بدانند كه با یكدیگر متفاوتند و راه‌حل مناسبی را برای متفاوت بودن‌شان، بیابند و به طرف مقابل‌شان فرصت دهند و از وسواس همیشه برنده بودن دست بردارند و اجازه دهند كه همسرشان نیز برنده باشد؛ هرچند كه ممكن است سلیقه یا پیشنهادش اشتباه باشد؛ سكان‌دار كشتی بودن نیاز به سركوب و سلطه‌گری ندارد.

منبع : شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85497s, 18q