سالانه بیش از یك میلیون نفر در جهان بیماری سالك می گیرند

۱۳۹۰/۱۱/۲۲ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 42347
سلامت نیوز: متخصص پوست و مو گفت : بروز سالانه جهانی سالك یك تا یك ونیم میلیون نفر است و این بیماری در 88 كشور جهان كه اكثرا كشورهای حال توسعه هستند دیده می شود

دكتر مریم ملكی در گفت و گو با ایرنا افزود :سالك یا لیشمانیوز بیماری انگلی است كه توسط نیش گونه هایی از پشه خاكی منتقل می شود و ممكن است به یكی از اشكال لیشمانیوز پوستی (سالك)، لیشمانیوز احشایی (كالاآزار ) ولیشمانیوز پوستی – مخاطی دیده شود .

وی ملكی خاطر نشان كرد :در بعضی مناطق ایران جوشگاه یا زخم فعال سالك در 90درصد كودكان تاسن 15 سالگی دیده می شود كه انگل عامل بیماری بر اثر نیش انواع گوناگون پشه هایی ریزی كه به پشه خاكی یا پشه كوری معروف اند انتقال پیدا می كند .

وی با بیان اینكه سالك به شكل روستایی و شهری دیده می شود اضافه كرد : نوع شهری یا نوع خشك سالك ، و نوع روستائی یا نوع مرطوب است كه این دو بیماری سالك تقریبا از هم جدا هستند .

ملكی اظهار داشت :در سالك خشك با یك جوش قرمز رنگ معمولا حدود 8 تا10 ماه بعد از گزش پشه در محل گزش شروع می شود و این نوع سالك بیماری انسان است بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه جوش اولیه فعال شده ورشد می كندو ایجاد ضایعه می كند.

وی گفت : این زخم بتدریج شروع به بهبود می كند وبعد از گذشت حدود 1-2 سال كاملا بهبود می یابد وجوشگاهی با حدود مشخص وفروفته با حاشیه ای نامنظم بجای می گذارد .

متخصص پوست و مو ادامه داد:كانون اصلی سالك خشك در ایران شهرهای مشهد ،‌كرمان ، بم ،‌یزد ،‌اصفهان است .

ملكی افزود :سالك نوع مرطوب با التهاب حاد شروع وبتدریج اطراف زخم پرخون شده كه ممكن است با عوارضی از قبیل تورم ،‌عفونت ، التهاب در مسیر لنف وتورم غدد لنفاوی اطراف وحتی تب همراه شود .

به گفته وی این نوع سالك پس از 4 تا 6 ماه با بجای گذاشتن جوشگاه خود بخود بهبود می یابد و تعداد ضایعات در سالك مر طوب متعدد وحتی گاهی به صدها عدد می رسد ووسعت ضایعات نیز بیش تر است .و كانون اصلی در ایران اصفهان ، گلستان ، سمنان ، فارس ، ویزد است .

این متخصص پوست بهترین را پیشگیری از سالك ایجاد مانعی در برابر گزش پشه ناقل بیماری دانست و گفت :استفاده از حشره كشها ودور كننده های حشرات وپوشاندن بدن در مواقع مسافرت به مناطق بومی می تواند تاحدودی از گزش پشه وبروز بیماری پیشگیری كند .

وی افزود:تاكنون واكسن های زیادی در نقاط مختلف جهان بر علیه لیشمانیوز مورد آزمایش قرار گرفته است ولی تاكنون واكسن موثری بر علیه این بیماری وجود ندارد .

ملكی خاطر نشان كرد :تولید وبررسی واكسن لیشمانیوز در ایران ، با همكاری جوامع علمی داخلی وبین المللی تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت شروع شده است وتاكنون واكسن هایی مورد بررسی قرار گرفته اند. نتایج این كار آزمایی هایی مورد نشان می دهد كه این واكسن ها كاملا بی خطرند ولی اثر بخشی لازم را ندارند ونیاز به ادامه پژوهش در این زمینه وجود دارد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.7892s, 19q