احساس عذاب وجدان در مردان کمتر از زنان است

۱۳۹۰/۱۱/۲۲ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 42389
سلامت نیوز: طبق نتایج یک تحقیق علمی، زنان بیشتر و سریع‌تر از مردان دچار عذاب وجدان می‌‌شوند. محققین دلیل آن را تفاوت در تربیت زن و مرد می‌‌دانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا، طبق نتایج یک تحقیق علمی در اسپانیا احساس عذاب وجدان و شدت آن، ارتباطی تنگاتنگ با جنسیت و سن انسان دارد. زنان بیشتر و سریع‌تر از مردان دچار عذاب وجدان می‌‌شوند. محققین دلیل آن را تربیت متفاوت زن و مرد می‌‌دانند.

محققین در ارزیابی نتایج خود می‌‌گویند، احساس عذاب وجدان در زنان بیش از حد نیست، بلکه در مردان کمتر از حد است.

در این تحقیق که توسط روان‌شناسان اسپانیایی صورت گرفت ۳۶۰ زن و مرد از سنین گوناگون مورد آزمایشهای روان‌شناختی قرار گرفته‌‌اند.

هنوز هم جامعه از زنان انتظار دارد که قدرت درک دیگران را داشته باشند، ولی توقع از مردان در این زمینه کمتر است. به همین دلیل مردان، به ویژه در سنین پایین، بسیار کمتر از
زنان دچار عذاب وجدان می‌‌شوند. مردان در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی در این مورد به زنان نزدیک می‌ شوند.

مردان کمتر از زنان متوجه می‌شوند که باعث ناراحتی فردی شده‌‌اند یا برای او مزاحمت ایجاد کرده ‌اند. این توانایی را مردان به مرور زمان در سنین بالا‌تر به دست می‌ آورند، در
صورتی که زنان از سنین کودکی طوری تربیت می‌ شوند که قادر به مراقبت از دیگران باشند.

در بین زنان نیز احساس عذاب وجدان اشکال متفاوتی در سنین گوناگون دارد. زنان جوان وقتی مسبب ناراحتی کسی می‌ شوند، بیشتر با آن شخص احساس همدردی می‌ کنند. ولی وقتی سن زنان بالا‌تر می‌ رود، آنان کمتر احساس همدردی می‌‌کنند و بیشتر نگران خودشان هستند. آنان بیشتر به این فکر می‌ کنند که ایجاد ناراحتی برای دیگران چه عواقبی برای خودشان می‌ تواند داشته باشد و همچنین از اینکه عذاب وجدان دارند، ناراضی هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.18046s, 19q