حالت روحی کودکانی که قادر به تکلم نیستند را از رنگ‌ها بفهمید

۱۳۹۰/۱۱/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 42709
سلامت نیوز : تحقیقات روان‌شناسان انگلیسی نشان می‌دهد رنگ‌ها را می‌توان در مواردی کاربردی‌تر یعنی درک حالات روحی افراد نیز مورد استفاده قرار داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینانیوز ،این تحقیقات نشان می‌دهد افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب حالت روحی خود را مشابه رنگ خاکستری دیده و افراد شاد‌تر رنگ زرد را به خود نسبت می‌دهند. این نتایج می‌تواند به پزشکان در تعیین حالات روحی کودکان یا بیمارانی که توانایی سخن گفتن ندارند کمک فراوانی کند.

به گفته محققان دانشگاه UH منچستر رنگ‌ها معمولا به عنوان استعاره‌هایی از حالات روحی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما تا کنون کسی به صورت خاص بر روی ارتباط میان رنگ‌ها و حالات روحی مطالعه نکرده است. برای انجام این مطالعه محققان هشت رنگ قرمز، نارنجی، سبز، بنفش، آبی، زرد، صورتی و قهوه‌ای را انتخاب کرده و هر یک را به چهار طیف رنگی تقسیم کردند.

سپس محققان رنگهای سفید، سیاه و چهار طیف خاکستری را به ۳۸ گزینه به وجود آمده افزودند و رنگهای به دست آمده را در فرمی چرخ مانند به نمایش گذاشتند. پس از آن از ۱۰۵ جوان سالم، ۱۱۰ جوان مضطرب و ۱۰۸ نفر افسرده کمک گرفته و تصویر چرخه رنگی را برای آن‌ها ارسال کردند. از هر یک از افراد خواسته شده بود رنگ مورد علاقه خود را به همراه رنگی که بیشتر به سمت آن کشش دارند را انتخاب کنند.

در ‌‌نهایت از این افراد خواسته شد رنگهایی که حالات احساسی روزانه آن‌ها را طی چندین ماه گذشته تشریح می‌کند را انتخاب کنند و در عین حال از گروهی ۲۰۴ نفره از افراد سالم خواسته شد تا رنگ‌ها را در گروه‌های مثبت، منفی و طبیعی دسته بندی کنند.

نتایج نشان داد که رنگ آبی و زرد در میان افراد سالم، مضطرب و افسرده در درجه محبوبیت یکسانی قرار دارند. رنگ آبی که شماره آن در چرخه رنگی ۲۸ است محبوب‌ترین رنگ در میان افراد سالم و رنگ آبی ۲۷ که تیره‌تر از ۲۸ است در میان افراد مضطرب و افسرده از محبوبیت برخوردار بوده است.

در عین حال ۳۹ درصد از افراد سالم حالت روحی خود را به هیچ رنگی نسبت ندادند و در میان بقیه، رنگ زرد ۱۴ رنگ محبوب ۲۰ درصد از رای دهندگان گروه سالم بود. ۳۰ درصد از افراد مبتلا به اضطراب و نیمی از افسرده‌ها طیفی از خاکستری را انتخاب کردند، این در حالی است که تنها ۱۰ درصد از افراد سالم یکی از طیفهای خاکستری را برای بیان حالات روحی خود برگزیدند.

از دیگر نتایج این تحقیقات ارتباط غلظت رنگ با ارتباط دادن آن به یکی از حالات روحی است زیرا برای داوطلبان مبتلا به افسردگی رنگهای تیره‌تر بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.42019s, 19q