تکنيک جديد تشخيص آنتي ژنيک انگل «ژيارديا» در کشور به کار گرفته شد

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4282
تکنيک جديد تشخيص آنتي ژنيک انگل «ژيارديا» در کشور به کار گرفته شد

دکتر محمد جواد غروي، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران و مجري اين طرح درخصوص اين تکنيک که به عنوان پايان نامه دانشجويي دکتر شيرزاد فلاحي در اين دانشگاه انجام شد به ایسنا گفت: به طور متوسط انگل تک ياخته يي ژيارديا در بين 20 درصد از کودکان کشور شايع است که کودکان مبتلا به اين انگل معمولا داراي اختلالات گوارشي از جمله نفخ، توليد گاز و همچنين اسهال چرب و در برخي مواقع يبوست هستند.

اين متخصص انگل شناسي ادامه داد: از آثار ديگر اين تک ياخته ، سوء تغذيه، سوء جذب، لاغري و کاهش وزن است و که گاهي اوقات باعث مشکلات عصبي و رفتاري براي بيماري مي شود همچنين به دليل ترشح مواد آلرژيک از اين انگل ، امکان ايجاد مسائل مختلف عصبي از جمله بي اشتهايي ، سردرد ، تب ، اگزما و کهير در اين افراد وجود دارد.

وي با اشاره به ارتباط تنگاتنگ ميان شيوع اين بيماري با شرايط اقليمي کشور، اضافه کرد: رطوبت و حرارت بالا به خصوص در مناطق گرمسير مثل شهر بندر عباس باعث شيوع اين انگل است که غالبا در گروه سني و پيش دبستاني و دبستاني ديده مي شود.

دکتر غروي دبيرجامعه علمي آزمايشگاهيان کشور احتمال انتقال آلودگي اين انگل را به خصوص در اجتماعات متراکم بيشتر از ساير مناطق عنوان کرد و افزود: اين انگل سريع الانتشار به صورت مستقيم و از طريق دست ها و اسباب بازي هاي آلوده همچنين به صورت غير مستقيم و از طريق آب، مواد غذايي و سبزيجات به خصوص ناقلين مکانيکي مثل مگس ها به ساير افراد منتقل مي شوند.

وي با اشاره به اينکه در صورتي که فرد مبتلا داراي نمونه اسهالي و آبکي باشد احتمال شناسايي انگل با روش هاي روتين بيشتر است، اضافه کرد: در اغلب موارد به دليل شکل کيستي انگل، شناسايي آن با روش هاي معمول امکان پذير نبوده و بيمار در حالي که به اين انگل آلوده است، از بيماري آن تشخيص درستي داده نمي شود.

دکر غروي ادامه داد : همچنين از آنجا که دفع انگل ژيارديا، پريوديک بوده و تنها گاهي اوقات با مدفوع دفع مي شود و از سوي ديگر به علت اشتباه در مراحل تشخيص در آزمايشگاه، شانس شناسايي اين انگل بسيار پايين است، بنابراين در بسياري موارد با اينکه بيمارآلوده به اين انگل است اما انگل شناسايي نمي شود.

وي با بيان اينکه اين روش براي اولين بار و با استفاده از کيت آزمايش وارداتي انجام شده است، افزود: در اين روش به جاي آنکه به دنبال جست وجوي انگل در مدفوع يا جستجوي پادتن در خون باشيم از روش سومي استفاده شد که در اين فراورده هاي انگل درخون فرد آلوده جست وجو مي شود. درحقيقت در اين روش به دنبال آنتي ژن يا آنچه انگل ترشح مي کند هستيم.

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران در پايان ميزان اطمينان اين روش تشخيص را 7/97درصد عنوان کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.27987s, 19q