يك اكولوژيست: شكار مستقيم، مهمترين عامل تهديد يوزپلنگ آسيايي است

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4298
يك اكولوژيست: شكار مستقيم، مهمترين عامل تهديد يوزپلنگ آسيايي است

"الناز ستاري" كارشناس ارشد محيط زيست روزچهارشنبه به خبرنگار ايرنا، گفت: ايران كشوري فعال براي همكاري‌هاي تحقيقاتي و ميداني در زمينه حيات وحش است و چيتا - يوز پلنگ آسيايي - گونه‌اي با ارزش ملي و سمبل حيات وحش ايران است.

وي با اشاره به اينكه هر ايراني بايد به ارزش يوز پلنگ آسيايي آگاه باشد، گفت: ممكن است هزاران يوز پلنگ آسيايي در ايران وجود داشته باشد، اما اگرغذاهايي چون قوچ، ميش و غزال به اندازه كافي براي يوز پلنگ آسيايي نباشد، از بين مي‌روند.

ستاري با بيان اينكه "اگر تعداد طعمه‌هاي يوز پلنگ آسيايي را افزايش ندهيم، تعداد آنها نيز افزايش نخواهد يافت"، گفت: بايد شكار غيرمجاز يوز پلنگ آسيايي را كاهش داد و شكار، فقط به صورت قانوني صورت گيرد.

اين كارشناس ارشد محيط زيست و اكولوژيست، گفت: وضعيت كنوني نشان مي‌دهد كه سازمان حفاظت محيط زيست تلاشهاي فراواني را براي حفاظت و كنترل يوز پلنگ آسيايي در ايران انجام داده است.

وي در عين حال گفت: بدون شك بايد براي حفاظت از يوزپلنگ آسيايي تعداد محيط بانان را افزايش داده و امكانات بيشتري در اين زمينه فراهم شود.

ستاري افزود: طعمه‌هاي يوزپلنگ آسيايي نيازمند علوفه هستند و اگر دام‌ها با چراي بي‌رويه علوفه را مصرف كند، غذايي براي طعمه اين گونه جانوري باقي نمي‌ماند.

وي گفت: توجه به چراي كنترل شده دام در منطقه، ثابت نگه داشتن تعداد طعمه‌ها و افزايش آنها از مهمترين عواملي است كه براي تدوام حيات يوز پلنگ آسيايي لازم است.

اين كارشناس محيط زيست با بيان اينكه "افزايش آگاهي جوامع محلي از ديگر اولويت‌هاي حفاظت از يوزپلنگ آسيايي است"، گفت: بايد از توان مردم براي جلوگيري از به خطرافتادن حيات يوزپلنگ استفاده كرد.

ستاري با اشاره به استفاده از فناوري‌هاي نوين در بخش حفاظت از حيات وحش، گفت: استفاده از فناوري فقط يك وسيله براي حفاظت از حيات وحش است كه براي كمك به محيط بان لازم است، اما تلاش و زحمت اصلي به عهده محيط بانان است.

وي تاكيد كرد: همراه با ورود فناوري‌هاي نوين بايد كارشناسان آموزش- هاي لازم را ببينند تا با استفاده كارآمد از اين فناوري‌ها از حيات وحش به بهترين شكل حفاظت شود.

 


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.58589s, 19q