چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4302

دبيرعلمي جراحان مغز و اعصاب اعلام كرد: با توجه به جمعيت جوان كشور تروما شايع ترين علت مرگ و مير جوانان به شمار مي‌آيد.

دكتر سيد محمود طباطبايي جراح مغز و اعصاب و دبير علمي جراحان مغز و اعصاب در گفت و گو با ایسنا، شايع ترين علت مرگ و مير جوانان را در دنيا تروما دانست و گفت: آسيب‌ سيستم‌هاي عصبي و تصادفات، امروزه در دنيا از جمله مشكلات جوامع صنعتي به شمار مي‌آيد.

وي ادامه داد: شناخت تروما و آسيب‌ سيستم‌هاي عصبي و راه حل پيشگيري از آن مي‌تواند در مسائل كلي جامعه چه از نظر اقتصاد و سلامت نهايي و پايدار كه شعار سازمان جهاني بهداشت نيز است به عنوان محور قرار گيرد.

دكتر طباطبايي با بيان اين كه حدود 60 درصد جمعيت كشور جوان هستند، اظهار داشت: با توجه به اين كه تروما قشر جوان را قرباني خود كرده، مي‌توان با آموزش و سرمايه گذاري كافي از آنها پيشگيري كرد.

وي تصريح كرد: مسئولان مي‌توانند به صورت تيمي كه يك ضلع آن وزارت بهداشت، جوامع دانشگاهي و گروه پزشكي، ضلع ديگر آن برنامه ريزان سيستم حمل و نقل و ضلع سوم برنامه ريزان مسائل اقتصادي هستند در كنار هم به پيشبرد اهداف جامعه كمك كنند.

طباطبايي با بيان اينكه بر اساس آخرين آمار پليس ايران در هر 20 دقيقه يك نفر قرباني ناشي از تروما مي‌شود، اذعان داشت: اين در حالي است كه اين آمار داراي درصد خطايي نيزاست. همچنين در كنار اين مسئله بايد معلوليت‌ها، مشكلات ناشي از تصادفات، از كار افتادگي‌ها و نقص عضو را كه كل نظام اقتصادي جامعه و سلامت خانواده را تحت تاثير قرار داده، مدنظر قرار داد.

وي با بيان اينكه در آسيب‌هاي اوليه غالبا تيم‌هاي پزشكي و تيم پليس و كمك كننده چندان دخالتي ندارند، به ايسنا گفت: آموزش‌هاي لازم براي جوانان و اصلاح موانع راه‌ها، بهبود مسائل ماشيني و ترافيكي مي‌تواند از بروز حوادث جلوگيري كند.

طباطبايي با بيان اينكه تيم پزشكي و گروه امداد وظيفه جلوگيري از آسيب‌هاي ثانويه را بر عهده دارند، يادآور شد: سرعت تيم‌هاي كمك كننده و سيستم‌هاي انتقال و بيمارستان‌هاي مجهز مي‌تواند از آسيب‌هاي ثانويه جلوگيري كند.

وي دقت و سرعت سيستم انتقال و تكنسين‌هاي ورزيده را حائز اهميت دانست و تصريح كرد: شايع ترين مشكل در سيستم جراحي مغز و اعصاب در كشور، ضايعات اوليه و ثانويه ستون فقرات است به طوري كه در كارگران و گروه‌هايي كه به صورت فيزيكي با ستون فقرات سر و كار داشته رخ مي‌دهد.

طباطبايي با بيان اينكه آسيب‌هاي اوليه حاد و آسيب‌هاي مزمن در اثر بهره گيري غلط از ستون فقرات رخ مي‌دهد، خاطرنشان كرد: آرتروز زودرس در اثر استفاده غيراصولي ستون فقرات، انجام كار طولاني مدت، ورزش نكردن و آموزش ندادن به كارگران و مهندسان در بحث فني، صنايع و كشاورزي اتفاق مي‌افتد.

دبيرعلمي جراحان مغز و اعصاب ديسك كمر را شايعترين بيماري در جوامع فني و صنعتي عنوان و تصريح كرد: دردهاي كمراز نشانه‌هاي اوليه ديسك كمر به شمار مي‌آيد كه در مردها شايع تر است و با توجه به اينكه در اقتصاد درمان، سلامت مردان از اركان مهم است بنابراين بار سنگيني بر اقتصاد هر جامعه‌اي تحميل مي‌كند.

وي با اشاره به انواع مختلف تومورها اظهار داشت: تومورها در سيستم عصبي به شكل اوليه و ثانويه در مغز و نخاع بروز مي‌كنند كه اكثر مواقع درمان پذير است.

طباطبايي ضايعات عروقي (سكته‌ها) را از ديگر مشكلات سيستم عصبي عنوان كرد و افزود: سكته‌هاي قلبي جايگاه ويژه‌اي در بين بيماريها دارند كه به دو نوع سكته‌هاي ناشي از انسداد و خونريزي بروز مي‌كند ومي‌تواند باعث ايجاد معلوليت شود اما با تغذيه صحيح و مراجعه زودرس مي‌توان از آن جلوگيري كرد.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =