شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۸
کد خبر: 43299
سلامت نیوز: به طور متوسط در سر انسان، 150 هزار تار مو وجود دارد كه با هم هماهنگ هستند. اگر یكى از آنها خشك شود، بقیه هم خشك مى شوند، اما برخلاف یك باغچه ى خشكیده، راه حل آن، اضافه كردن آب نیست. جالب اینكه شاید آب، مسئول خشكى مو باشد، مخصوصا اگر از آب هاى نمك دار، كلردار و یا كف آلود استفاده شود.

شنا و مصرف بیش از حد شامپو، دو عامل اصلى در ایجاد موهاى خشك و وزوزى است. عوامل دیگر شامل رنگ كردن مو، فرهاى دایم، فر دهنده هاى الكتریكى، خشك كردن زیاد از حد با سشوار و قرار گرفتن در معرض خورشید و باد مى باشد.

در اینجا روش هاى سریع براى نجات موهاى خشك آمده است:

با دقت، شامپو بزنید.
توماس گودمن »متخصص پوست و استادیار دانشگاه تنسى« مى گوید: امروزه مد شده كه مردم هر روز موهاى خود را با شامپو مى شویند. شامپو فقط كثیفى ها را برنمى دارد بلكه روغن هاى محافظ مو را نیز با خود مى شوید. اگر در اثر مصرف بیش از حد شامپو دچار خشكى مو شده اید، به سرتان، مقدارى استراحت بدهید و تنها با شامپوهاى ملایم سر خود را بشویید.

از حالت دهنده ها استفاده كنید.
هنگامى كه مو خشك مى شود لایه هاى بیرونى آن به نام كورتیكول، از بدنه مركزى آن به صورت پوسته پوسته جدا مى شود. حالت دهنده ها كورتیكول را به بدنه اصلى مى چسبانند و حالت لغزندگى در موها ایجاد مى كنند كه از الكتریسیته ساكن جلوگیرى مى كند.

انتهاى ساییده شده موها را از بین ببرید.
موهاى خشك، اغلب در انتها دچار آسیب دیدگى مى شوند، بنابراین هر شش هفته یك بار باید آنها را كوتاه كنید.

بدون گرما، موها را حالت دهید.
گرما همان طور كه مى تواند باعث به وجود آمدن بیابان شود، مى تواند مسئول خشكى بیش از حد مو نیز باشد. دو منبع اصلى حرارت، فر دهنده هاى الكتریكى و حلقه هاى آهنى هستند.

موها را در برابر عوامل جوى محافظت كنید.
ضربه هاى شلاق وار باد مى تواند باعث سایش موى شما شود. خورشید نیز باعث آسیب به موها مى شود. راه حل: چه در روزهاى مطبوع تابستان كه همراه با وزش نسیم است و چه در روزهاى سرد و تند باد زمستان، با كلاه سرتان را بپوشانید.

با سر بدون پوشش شنا نكنید.
كلر یكى از آسیب رسان ترین مواد به موها مى باشد؛ بنابراین كلاه پلاستیكى را همیشه جزء لباس شناى خود قرار دهید. براى محافظت بیشتر قبل از گذاشتن كلاه، به موهاى تان روغن زیتون بمالید.

منبع: راسخون

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha