تغذيه مناسب، اساسي‌ترين عامل در رشد كودكان

۱۳۸۶/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4338
تغذيه مناسب، اساسي‌ترين عامل در رشد كودكان
دكتر رشيدپور، فوق تخصص تغذيه، به باشگاه خبرنگاران گفت: فقر آهن در كودكان، علل مهم نارسايي رشد كودكان به حساب مي‌آيد.
وي افزود: كودكان در سنين مدرسه، به 80 كيلو كالري به ازاي هر كيلوگرم وزن خود انرژي نياز داشته و از يازده سالگي تا جواني پسرها به پروتئين بيشتر و دخترها به پروتئين و آهن بيشتري نياز دارند.
وي تصريح كرد: با تغذيه نامناسب و ناكافي، ممكن است روند پيشرفت رشد و يادگيري كودك و قابليت‌هاي فراگيري وي با مانع روبرو شود و كودكان در اين زمان، اغلب با افت تحصيلي مواجه مي‌شوند.
وي ادامه داد: هم اكنون بيش از 18 ميليون دانش آموز در مدارس سراسر كشور به تحصيل اشتغال دارند كه بيش از 30 درصد جمعيت كشور را شامل مي‌شوند اما تعداد قابل توجهي از اين كودكان تغذيه مناسبي ندارند.
"لزوم غني سازي آرد و نان در كشور"
همچنين دكتر مويدي، متخصص تعذيه كودكان در ادامه به خبرنگار ما گفت: از علل مهم سوء تغذيه در سنين مدرسه، نخوردن صبحانه ، عادت‌هاي غذايي نامناسب است.
وي افزود: با توجه به نياز ميان وعده‌هاي غذايي اطفال، مي‌توان با تهيه و توزيع نوعي كلوچه غني شده با عنصر آهن و نيز تهيه نان غني شده با آهن، گامي اساسي براي رفع مشكل آنمي كودكان برداشت.
وي تصريح كرد: هم اكنون برنامه غني سازي نان با عنصر آهن به صورت يك طرح پژوهشي از سوي يكي از كارشناسان نان استان اصفهان، در مركز تهيه و توليد انواع نان‌هاي خاص توليد گرديده است كه  آهن وارد شده از آلمان و تمامي مراحل تهيه و پخت، با نظارت كارشناس مربوطه انجام و كيفيت نان توليدي مورد تائيد قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.89155s, 18q