تب همراه تشنج را در كودكان جدي بگيريد

۱۳۸۶/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4354
تب همراه تشنج را در كودكان جدي بگيريد
دكتر زرين تاج كيهاني دوست، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تشنج معمولاً كمتر از سه دقيقه بوده و فقط يك بار در يك حمله تب به وجود مي آيد، شايع ترين اين تشنج در دوران كودكي است كه معمولاً هيچ گونه عوارض عصبي و چشمي به جا نمي گذارد.
وي بيماري هاي ويروسي، سرماخوردگي و تورم گوش مياني و همچنين عفونت ادراري را باعث بروز تب دانست و گفت: تب بالاي ناشي از اين بيماري ها ايجاد تشنج كرده و در موارد كمي اين تشنج مي تواند نشانه يك بيماري عصبي زمينه اي باشد، بيشترين زمان بروز تشنج هنگام تب 12 تا 14 ماهگي بوده كه اگر قبل از يك سالگي باشد امكان تكرار آن نزديك به 50 درصد است.
كيهاني دوست، خاطرنشان كرد: عامل اصلي نگراني در زمان بروز تشنج شك به مننژيت چركي است و در صورت بروز تشنج زمان تب بايد آزمايش كشيدن مايع نخاع انجام شود.
وي تأكيد كرد: در مواجهه با بيمار تب دار بايد تب را به وسيله دادن تب بر يا پاشويه پايين آورد تا احتمال بروز تشنج كمتر شود، در مواردي كه بيمار از نظر تكاملي و مغزي مشكلي داشته و يا سابقه تشنجات مكرر (غير از تب، صرع) وجود داشته باشد اين تشنج نشانه اي از صرع تحريكي به وسيله تب بوده و اقدامات لازم بايد در اين زمينه صورت گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.59415s, 18q