جايزه جمعيت سازمان ملل به ملك افضلي از ايران اهدا شد

۱۳۸۶/۰۳/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4356
جايزه جمعيت سازمان ملل به ملك افضلي از ايران اهدا شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،‌ جايزه جمعيت سازمان ملل متحد در سال 2007 ميلادي شب گذشته طي مراسمي در نيويورك به حسين ملك افضلي از ايران، آلن روزنفيلد از آمريكا، كميته ملي جمعيت الجزاير و هيئت توسعه ملي خانواده و جمعيت مالزي اهدا شد.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد اين اولين بار طي 17 سال گذشته است كه اين جايزه به 4 نفر اختصاص يافته است.
جايزه جمعيت سازمان ملل علاوه بر اقدامات انجام شده در زمينه كنترل جمعيت كشورها، به خاطر كمكهاي افراد و نهادها به نيل اهداف توسعه هزاره به خصوص ريشه كني فقر و گرسنگي اختصاص مي‌يابد.
اين گزارش تاكيد مي‌كند كه حسين ملك افضلي از وزارت بهداشت ايران استرات‍‍ژي را طراحي كرده است كه بر اساس آن شاخصهاي سلامت در جمعيت مردم ايران ارتقا يافته است.
جايزه جمعيت سازمان ملل را پيش از اين يك ايراني ديگر نيز كسب كرده بود و عليرضا مرندي، وزير اسبق بهداشت و درمان و آموزش پزشكي ايران در سال 1999 برنده اين جايزه شده بود.
مراسم اهداي جايزه سالانه جمعيت سازمان ملل به نفرات برگزيده، شامگاه پنجشنبه در نيويورك برگزار شد اما ملك افضلي برنده اين جايزه به دليل تاخير آمريكا در صدور رواديد، نتوانست در اين مراسم شركت كند.
ملك افضلي كه در زمان حاضر معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت است، به خبرنگار اجتماعي فارس،‌ گفته بود: برنامه‌هاي ما از سالها قبل و با ايجاد خانه‌هاي بهداشت و استقرار بهورزان در روستاها و مراكز بهداشتي-درماني شهري آغاز شد كه اجراي برنامه‌هاي تنظيم خانواده، كنترل مرگ و مير مادران و نوزادان، اصلاح تغذيه، ترويج تغذيه باشير مادر، واكسيناسيون و زايمانهاي ايمن را دنبال مي‌كردند.
وي اضافه كرد: رشد جمعيت كشور اوايل انقلاب حدود 4درصد بود كه با اجراي اين برنامه‌ها به حدود 2/1 درصد رسيد و اين موفقيت بزرگي بود، مرگ و مير كودكان زير يكسال كه حدود 70 درصدهزار تولد زنده بود حالا به حدود 25 درصدهزار تولد زنده رسيده است.
ملك افضلي گفت: مرگ و مير مادران به علت عوارض بارداري و زايمان، با اجراي اين برنامه‌ها از 150در صدهزار زايمان به حدود 30 درصدهزار كاهش يافته است اين سه شاخص به علاوه افزايش تغذيه با شير مادر به خصوص تغذيه انحصاري با شير مادر تا 4 ماهگي كودك كه بسيار پايين بود امروزه به حدود 60 درصد رسيده است.
معاون وزير بهداشت ادامه داد: امروز اگر بخواهيم حركت جديدي انجام دهيم بايد بگوييم كه از نظر شاخصهاي كمي پيشرفتهاي خوبي داشته‌ايم بنابراين بايد به شاخصهاي كيفي بپردازيم، بايد با افزايش مراكز مشاوره ژنتيك قبل از بارداري از تولد نوزادان نارس و معلول پيشگيري كنيم تا بچه هاي سالمتري داشته باشيم، البته هنوز مرگ و ميرهاي نوزادان در زمان حول و حوش تولد بالاست و از آن آمار 24 در صدهزار حدود 16 تاي آن مربوط به ماه اول و حدود 10 تا از اين مرگها مربوط به هفته اول پس از تولد است در حالي كه مي‌توان اين مرگها را با بهبود مراقبتهاي بيمارستاني قبل از زايمان و در زمان زايمان كاهش داد.
ملك افضلي گفت: اين كار نيروي انساني ماهر، تجهيزات و امكانات و مجموعه مديريتي قوي مي‌خواهد كه بايد با فراهم كردن آن به سمت بهبود اين شاخصها گام برداريم.
برنده جايزه جمعيت سازمان ملل در سال 2007 ميلادي در مورد اين جايزه گفت: سازمان ملل هر سال به يك نفر يا يك سازمان كه كارهاي ارزنده‌اي در زمينه جمعيت انجام داده باشد جايزه مي‌دهد، اين جايزه در سال 1999 به آقاي دكتر مرندي وزير اسبق بهداشت اعطا شد و امسال نيز جايزه جمعيت سال 2007 اين سازمان به من كه در گذشته معاون بهداشتي وزارت بهداشت بودم و يك پروفسور آمريكايي اعطا شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.00998s, 18q