نکاتی مهم درباره تاثیر بیماری دیابت بر پاها و رگهای خونی!؟

۱۳۹۰/۱۲/۲۲ - ۱۲:۵۱ - کد خبر: 44302
سلامت نیوز: کسانی که بیماری دیابت دارند، افزایش قند خون آنان به مدت طولانی، باعث ایجاد مشکلات و عوارضی می شود که یکی از عوارض، تاثیر آن بر پاهای شخص است. بیشترین موارد تاثیر گذار سیستم عصبی و محیطی بدن شخص است.

 
● آسیب عصبی ناشی از دیابت چیست؟

اگر دیابت از نوع غیر قابل کنترل باشد، بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد و زمانی که بر روی عصب پاها تاثیر بگذارد در این صورت شخص احساس سرما و گرما را از دست می دهد. به این از دست دادن حس، دیابت حسی ـ عصبی گفته می شود. اگر در اثر این بیحسی قسمتی از پای شخص جراحت پیدا کند و خود شخص متوجه آن نشود، در این صورت زخم بزرگتر شده و احتمال آلودگی آن بالا می رود. عضلات پا دیگر مثل سابق واکنش نشان نمی دهد و توانایی ندارد.


● بیماریهای مربوط به رگها


دیابت بر روی رگهای خونی اثر گذاشته و جریان خون را در آنها تغییر می دهد. به جریان خون ضعیف در پاها و دستها، بیماری های مربوط به رگ گفته می شود. جریان خون نامنظم بر روی رگهای خونی قلب تاثیر می گذارد. اگر در قسمتی از بدن دچار عفونت شدید، و این عفونت از بین نرفت خطر افزایش عفونت و در نهایت فرسودگی عضو وجود دارد.( در اثر نرسیدن خون به بافت عفونی)


● مشکلات مربوط به پاها در افراد دیابتی

در افراد دیابتی درد پاها می تواند منجر به عفونت ( در اثر کاهش جریان خون) و یا بیماری های جدی دیگر و در نهایت قطع عضوی از پا شود.


● پای ورزشکاری

پای ورزشکاری به صورت یک بافت توده ای است که احتمال خارش ،قرمز شدن و ترک خوردگی در آن وجود دارد. میکروب می تواند از بین این ترکها به داخل پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد عفونت شود. داروهایی که برای از بین بردن این میکروبها بکار می روند مخصوص پاهای ورزشکاری هستند. این دارو به صورت قرص یا به صورت پماد وجود دارد که مستقیما بر روی زخمها مالیده می شوند.


● عفونت قارچی ناخنناخنهای آلوده به میکروب قارچی به صورت بی رنگ و یا زرد و قهوه ای و یا به صورت تیره و شکننده هستند. در بعضی موارد ممکن است که ناخن خرد شود. فضای گرم و مرطوب و تاریک درون کفشها، محیطی مناسب برای رشد و تکثیر میکروبهاست. به علاوه زخم و جراحت ناخنها منجر به ایجاد عفو نتهای قارچی می شود که درمان آن بسیار سخت است. درمانهایی برای این نوع زخمها وجود دارد اما فقط برای زخمهای کوچک و اولیه. احتمالا پزشک قرص تجویز می کند و یا در صورت شدید بودن، بافت ناخن به صورت دوره ای برداشته می شود.


● برآمدگی یا پینه

برآمدگی در بافتهای سخت به خصوص در کف پاها ایجاد می گردد. این برآمدگی بیشتر در اثر وزن زیاد در قسمت جلوی کف پا و یا در قسمت پاشنه ایجاد می شود. البته بعضی از این برآمدگیها در کف پاها معمولی است. به هر حال باید مراقبتهای ویژه ای به کار برده شود.

 
▪ بعد از حمام با استفاده از سنگ پا سعی کنید به آرامی پینه را از بین ببرید.

▪ درون کفشهای خود از کفی نرم استفاده کنید.

 
▪ احتمال دارد مداوا به صورت نرم کردن بافت برآمده باشد.

▪ هرگز با شی تیز و برنده پینه را از بین نبرید.


● میخچه

میخچه در محیط سخت، نزدیک استخوان در انگشتان پا رشد می کند. میخچه احتمالا در اثرفشار زیاد بر پاها و اصطکاک بین انگشتان پا بوجود می آید. اگر شما هم میخچه دارید، باید بسیار مواظب باشید.

▪ بعد از حمام سعی کنید به آرامی با سنگ پا میخچه را از بین ببرید.


▪ برای از بین بردن میخچه از روش آب کردن آن استفاده نکنید.

▪ هیچگاه با جسم تیز میخچه را از بین نبرید.

 
● تاول یا پینه پا


یک برآمدگی آبکی است که در بین انگشتان پا ایجاد می شود. گاهی مواقع در کنار انگشت بزرگ پا یک برآمدگی به صورت آبکی ایجاد می شود. ممکن است این منطقه به صورت جلو آمده و سخت و بر روی هر دو پا ایجاد شود. بیشتر مواقع بر اثر پوشیدن کفشهای پاشنه بلند و نوک تیز ایجاد می شود. در این کفشها بر روی انگشت بزرگ پا فشار وارد آمده و آن را به طرف انگشتان دیگر فشار می دهد. استفاده از کفی نرم از تحریک انگشتان جلوگیری می کند. اگر این مشکل باعث بد فرمی پاها شود، عمل جراحی کمک کننده است.


● پوست خشک

پوست خشک باعث ایجاد ترک و ورود میکروبها به درون پوست می شود بنابراین از صابونها و لوسیونهای مرطوب کننده برای ایجاد نرمی و لطافت پوست استفاده کنید.


● زخم پاها


زخم پا از پوست وارد شده و ایجاد عفونت می کند. این زخمها می تواند از یک خراش کوچک که به آسانی می تواند خوب شود و یا در اثر مناسب نبودن کفش ایجاد شود . مداوای سریع این زخمها بسیار مهم است.


● انگشت چکشی

انگشت چکشی انگشتی است که در اثر ضعیف شدن عضلات خمیده می شود. ضعیف شدن ماهیچه باعث می شود تاندونها به صرف پایین خمیده شده و انگشت چکشی به وجود آید. این مسئله ممکن است در بین تمام اعضای خانواده پیش بیاید و یا در اثر پوشیدن کفشهای خیلی کوتاه ایجاد شود. این مشکل ممکن است باعث ایجاد نارا حتیهای دیگر پا مثل : میخچه، تاول و ... و یا سختی به هنگام راه رفتن شود. آتل بندی یا ابزارهای اصلاح کننده پا می تواند کمک کننده باشد. در بعضی موارد هم شاید نیاز به عمل جراحی باشد.


● ناخن فرو رفته در گوشت


وقتی که گوشه های ناخن به طرف پوست رشد می کنند، ناخن در گوشت پا فرو می رود. وقتی که این اتفاق می افتد، امکان دارد مقداری از ناخن درون گوشت مانده و ایجاد قرمزی، ورم و عفونت نماید. بیشترین علت ایجاد این حالت فشاری است که کفش بر انگشتان پا وارد می نماید. از دلایل دیگر بد فرم شدن ناخنها، فشارجانبی انگشتها بر روی هم براثر پیاده روی، شنا و یا حرکاتی مثل ایروبیک است. به هنگام گرفتن ناخنها ،به طور صحیح و اصولی از ناخن گیر استفاده کنید تا ناخنهای شما گوشه نیندازد. اگر مشکل عفونت ناخن ادامه دار بود، می توانید به پزشک مراجعه کنید در شرایط وخیم تر احتمال دارد که نیاز به عمل جراحی برای برداشتن قسمت عفونی باشد.

● زگیلهای کف پا

زگیل مانند میخچه ضایعه ای برآمده است که بر روی کف یا روی پاها می روید. این ضایعات دارای یک نقطه سیاه یا یک سوراخ در وسط آنها می باشند. زگیلها یا به صورت دسته جمعی و یا به تنهایی رشد می کنند. زگیلهای کف پا در اثر ویروسهای عفونی درلایه های بیرونی پوست کف پا به وجود می آیند. هرگز از روشهای درمان فوری استفاده نکنید. اگر مطمئن نیستید که دچار زگیل شده اید یا میخچه، حتما به پزشک مراجعه کنید.


● آیا این مشکلات قابل پیشگیری است؟


اگر از روشهای صحیح مراقبتی استفاده کنید یا در صورت مبتلا شدن سریعتر اقدام کنید می توانید از عوارض جدی جلوگیری به عمل آورید. در این قسمت راهکارهایی را برای مقابله با مشکلات پاها برایتان پیشنهاد می کنیم:

۱) مراقب خود باشید و حواستان باشد که دیابت دارید. به توصیه های پزشک معالج خود در ضمینه تغذیه و ورزش و درمان عمل کنید. قند خون خود را در حد نصابی که پزشکان مشخص کرده اند حفظ کنید.

 
۲) هر روز پاهای خود را از نظر زخم، پینه، قرمزی، برآمدگی و دیگر عواملی که در اینجا ذکر شد چک کنید.


۳) هر روز پاهایتان را با آب ملایم و صابون ملایم شستشو دهید.

▪ هیچگاه پای خود را خیس نکنید.

▪ پاهایتان را و به خصوص بین انگشتان را خوب خشک کنید.


▪ اگر پوست پایتان خشک است، بعد از شست و شو از پمادها و لوسیونهای نرم کننده استفاده کنید.

▪ لوسیون را بین انگشتان پا استفاده نکنید. پزشک به شما خواهد گفت که کدام لوسیون برای پایتان مناسب است.


۴) زمانی که از حمام بیرون آمدید، و یا زمانی که پای شما خیس است روی زگیلها و میخچه ها را به آرامی فقط در یک جهت سنگ پا بکشید.

۵) هفته ای یکبار ناخنهای خود را چک کنید.

▪ ناخنها را به صورت راست با ناخن گیر بچینید.

▪ گوشه های ناخنها را نگیرید.

 ▪ بعد از گرفتن ناخنها با سوهان آنها را هموار کنید.

 ۶) همیشه از جورابهای کشی و مناسب پاها استفاده کنید.

 ▪ اگر در پاها احساس سرما می کنید شبها هم جوراب بپوشید.

▪ همیشه از کفشهای راحتی و جلو بسته استفاده کنید.

 
▪ هیچگاه از صندل استفاده نکنید و هیچگاه پا برهنه راه نروید حتی در خانه.

▪ کفشهایی بپوشید که اندازه پایتان باشد.


▪ کفشهایی بخرید که از جنس چرم و کتان باشد و به راحتی خم و راست شود.

▪ در مغازه ها کفشهای گشادی یافت می شود که مناسب افراد با ایرادات انگشتی هستند و انگشتان پا می توانند آزادانه در آن حرکت کنند.

۷) سعی کنید خون در پایتان جریان داشته باشد. در زمان نشستن پایتان را بالا بگیرید. زیاد پای خود را خم نکنید. انگشتان پا را مرتب تکان دهید و روی پاشنه راه بروید.


۸) اگر سیگاری هستید، سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا سیگار تعادل جریان خون را به خطر می اندازد.
 

۹) به یک متخصص بیماری پا مراجعه کنید حتی اگر مشکلی در زمینه پا نداشته باشید. و مطمئن شوید که در هر جلسه پایتان را به صورت دقیق بررسی می کند. معاینه سالانه پوست پا از نظر قرمزی و... و درجه حرارت پا همچنین میزان حساسیت پا برای چک کردن سلولهای پا ضروری است.


● چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر یکی از علامتهای زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

 ▪ تغییر رنگ پوست پا

▪ تغییر دمای پا

 ▪ ورم در پا یا پاشنه

▪ درد در پاها

 ▪ زخمهای باز روی پاها که به سختی خوب می شوند

▪ فرو رفتن ناخن در گوشت یا عفونت ناخن

 
▪ مشاهده زگیل یا میخچه

▪ ترکهای خشک مخصوصا در قسمت پاشنه

 
▪ بوی غیر معمول و ماندگار در پا

منبع: سیمرغ

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.49714s, 18q