دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۷
سلامت نیوز : در یك مطالعه جدید معلوم شد رفلاكس اسیدی ناشی از بیماری مزمن سوزش سردل می‌تواند به دندان‌ها آسیب وارد كند.

به گزارش  سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پزشكان می‌گویند اگر شما هم به عارضه مزمن سوزش سردل یا رفلاكس معده – روده مبتلا هستید علاوه بر مری باید نگران سلامت دندانهای خود نیز باشید چون این بیماری می‌تواند در اثر بازگشتن اسید معده به داخل دهان، آسیب جدی به دندانها وارد كند.

در این مطالعه شش ماهه معلوم شد تقریبا نیمی از مبتلایان به این بیماری بیشتر از افراد سالم با مشكل آسیب دیدگی و تخریب دندانها مواجه می‌شوند.

دكتر دارانی تانت بیروجن، استادیار دپارتمان دندانپزشكی ترمیمی در مركز علوم بهداشتی دانشگاه تنسی كه سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، خاطر نشان ساخت: ما امیدواریم بتوانیم مردم را نسبت به عوارض جدی بیماری رفلكس معده – روده كه در بیشتر جوامع شایع است آگاه تر كنیم. بویژه اكنون كه متوجه شده‌ایم این بیماری حتی می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت و استحكام دندان‌ها باشد.

وی افزود: هر چند بسیاری از دندانپزشكان از تاثیر این بیماری در فرسایش دندانها مطلع هستند اما اغلب مردم و بیماران از این رابطه بی اطلاع هستند و همین بی‌اطلاعی می‌تواند عامل آسیب دیدگی شدیدتر دندانها باشد. بیماری رفلاكس معده – روده كه با عنوان رفلاكس اسیدی نیز نامیده می‌شود عامل بروز سوزش سردل مزمن است.

در این عارضه محتویات معده شامل اسید آن به داخل مری باز می‌گردد در حالی كه در شرایط طبیعی به دلیل بسته شدن دریچه معده نباید این اتفاق بیافتد. اسید معده كه به داخل مری بازگشته است گاهی حتی به دهان می‌رسد و احساس درد و سوزش شدید ایجاد می‌كند. این اسید معده به قدری قوی است كه می‌تواند به طور مستقیم روی سطح دندان تاثیر گذاشته و با فرسایش مینای دندان به تدریج لایه‌های نرم تر دندان‌ها را نیز از بین می‌برد.

در این مطالعه متخصصان از اسكن برداری برای بررسی تاثیر رفلاكس اسیدی روی دندانهای 12 بیمار مبتلا به این عارضه و مقایسه آن با دندانهای شش فرد سالم استفاده كردند.

شرح این آزمایشات در مجله انجمن پزشكی آمریكا ارائه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha