5توصیه برای مراسم عقد بهتر

۱۳۹۰/۱۲/۲۴ - ۰۹:۴۵ - کد خبر: 44384
سلامت نیوز: این روزها تقویم پر از مناسبت‌های خوب است و بازار جشن‌های عروسی دوباره داغ شده. البته حق با قدیمی‌هاست «عروسی به چشم تماشاگر آسان است». وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی‌ها نیست.

هزار و یك كار ریز و درشت است كه باید به‌موقع و درست انجام شود تا بتوانید یك جشن ایده‌آل بگیرید و همه‌چیز همان‌طور كه دوست دارید، پیش برود. بالاخره در زندگی هركس این یك شب، خیلی اهمیت دارد و همه می‌خواهند جشنی بگیرند كه خاطره‌اش برای همیشه ماندگار شود.

البته لازم نیست بترسید یا نگران شوید. كافی است یك برنامه‌ریزی كامل داشته باشید و پیش از آن‌كه دست به‌كار شوید، حساب‌وكتاب همه‌چیز را بكنید. قرار عقد و وقت‌گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و كت‌وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل‌فروشی و آتلیه عكاسی فقط بعضی از كارهایی است كه باید در فهرست‌تان قرار دهید.

 برای این‌كه چیزی از قلم نیفتد و در روزهایی كه سرتان حسابی شلوغ خواهد بود، ‌چیزی را فراموش نكنید، راهنمایی‌ای را برای‌تان آماده كرده‌ایم كه می‌تواند گام به گام برای برگزاری یك جشن باشكوه همراه‌تان باشد.

1. از یك ماه قبل به فكر باشید

 گام اول را كه همه می‌دانند: انتخاب تاریخی برای روز عقد. اگر تاریخ پیشنهادی مقارن با اعیاد مذهبی یا اتفاقات مهمی باشد، شك نكنید كه باید حداقل یك ماه زودتر از محضرخانه وقت بگیرید. مطمئن باشید یك روز مانده به 13 رجب كه روز ولادت امیرالمومنین (ع) است یا روز قبل از نیمه شعبان نمی‌توانید محضر خالی پیدا كنید.

 
دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه‌ها برای ثبت ازدواج معمولا هزینه تعریف شده‌ای دریافت می‌كنند. این هزینه كه از طرف سازمان ثبت برای آن‌ها تعریف می‌شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ حدود 70 هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی كه به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی از شما مطالبه می‌كنند

2.فقط بزرگ‌ترها

تعداد مهمانانی كه قرار است برای این اتفاق مهم دعوت شوند را یادداشت كنید و به دفترخانه اطلاع دهید. در نظر داشته باشید حضور بزرگان 2 خانواده كافی است؛ پس لازم نیست همه را با فرزندان در نظر بگیرید. ساعت دقیق برگزاری مراسم را از محضر‌خانه بپرسید و براساس همین زمان مهمانان‌تان را دعوت كنید. ممكن است قبل یا بعد از شما خانواده دیگری آنجا مراسم داشته باشند و دیر یا زود رفتن شما ازدحام و بی‌نظمی ایجاد كند.

 

3. هزینه اصلی

دفترخانه یا به تعبیر عموم محضرخانه‌ها برای ثبت ازدواج معمولا هزینه تعریف شده‌ای دریافت می‌كنند. این هزینه كه از طرف سازمان ثبت برای آن‌ها تعریف می‌شود مبلغ ثابتی است و تا این تاریخ حدود 70 هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتی كه به شما ارائه می‌دهند هزینه‌های متفاوتی از شما مطالبه می‌كنند. برای مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدی مفصل یا جزئی، نیروی خدماتی پذیرایی‌كننده از مهمانان شما، عكاسی و فیلمبرداری و... از جمله خدمات اضافه‌ای است كه در بعضی دفاتر ارائه می‌شود.

 4.آینه‌ای مخصوص شما

 آینه و شمعدان و قرآن، اصلی‌ترین و اولین مورد از خرید عروس و داماد به حساب می‌آید كه خیلی از بزرگ‌ترها پیشنهاد می‌كنند برای هر عروس و داماد اختصاصی باشد یعنی عروس خانم و آقای داماد حین عقد خودشان را در آینه اختصاصی خودشان ببینند. ما هم اساس این اعتقاد را نمی دانیم، فقط توصیه بزرگ‌ترهاست. اما اگر فکر می کنید وقت کافی ندارید، پول دستتان نیست یا حتی از خرید آینه و شمعدان مطمئن نیستید، می توانید طبق سلیقه خودتان عمل کنید. البته با راضی کردن بزرگترها!

 
یادتان نرود كه روز محضر جواب آزمایش‌های قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود كه اینجا به هیچ عنوان نمی‌توانید كپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است

5.كلید های طلایی یك مراسم عقد موفق

1- یادتان نرود كه روز محضر جواب آزمایش‌های قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشید. در ضمن یادتان نرود كه اینجا به هیچ عنوان نمی‌توانید كپی شناسنامه یا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهید. اینجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نیاز است. یك راه‌حل ساده برای اینكه دچار مشكل نشوید این است كه مدارك مهمی مثل شناسنامه یا جواب آزمایش‌ها را به خانواده‌تان بسپارید تا فراموش نشود. معمولا مادرها حواس جمعی دارند.

2- اگر دوست یا فامیلی دارید كه به تازگی ازدواج كرده از او بخواهید عقدنامه‌اش را به شما امانت بدهد تا با مطالعه دقیق و سر صبر تمام موارد مورد شك و تردید را بخوانید و با مشورت یك كارشناس یا ریش‌سفیدان آن را درك كنید.

3- مدرك رسمی عقدتان كه همان عقد‌نامه رسمی است چند روز بعد از عقد آماده می‌شود پس عجله نكنید و انتظار نداشته باشید همان لحظه آن را تحویل بگیرید.

4- اگر شرط ویژه‌ای دارید از قبل به محضردار اعلام كنید تا مورد قانونی نداشته باشد و اگر موردی داشته باشد بتوان آن را رفع و رجوع كرد مثلا اگر مهریه عروس خانم ملك مسكونی است باید مشخصات ثبتی ملك در زمان عقد به محضردار ارائه شود.

5- بهتر است محضرخانه نزدیك محل سكونت‌تان را در نظر داشته باشید و از همین مكان برگه معرفی‌نامه بگیرید.
منبع:  برترین ها
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.15225s, 19q