مصرف غيرقانوني «ريتارين» در بين برخي دانشجويان و آسيب‌ شديد قلبي عروقي آنها

۱۳۸۶/۰۳/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4483
مصرف غيرقانوني «ريتارين» در بين برخي دانشجويان و آسيب‌ شديد قلبي عروقي آنها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در سايه چنين رويکرد نگران کننده و مخربي است که علي رغم هشدارهاي مکرر پزشکان به تازگي شاهد مصرف خودسرانه و ناآگاهانه برخي داروها هستيم.

از جمله نمودهاي نگران کننده اين پديده گرايش برخي دانشجويان به سوء مصرف دارويي موسوم ريتالين با انگيزه بيداري در شب‌ها به خصوص در ايام امتحانات آخر ترم است!

به گزارش ايسنا، متيل فنيديت (MPH) با نام تجاري ريتالين يا نوارتيس در سال 1954 به بازار دارويي عرضه شد. در ابتدا قرار بود براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن به كار رود اما به تدريج بعضي مطالعات نشان داد از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند، استفاده مي‌شود.

از سال 1998 گروه مصرف كننده جديدي براي اين دارو معرفي شدند: دانشجويان و دانش‌آموزاني بودند که مي‌خواستند شب‌هاي امتحان كمي بيشتر بيدار بمانند.

درمدت کوتاهي دامنه سوءمصرف اين دارو که گفته مي‌شد، ضمن کاهش خواب آلودگي به افزايش تمرکز نيز کمک مي‌کند به نحوي گسترش يافت که در سال 2002 تنها در آمريکا بيش از هفت ميليون نفر كه 6/1 ميليون نفر آنها از دانشجويان بودند از اين دارو استفاده مي‌کردند.

درحاليکه عوارض شديد سوءمصرف ريتالين مرتبا توسط جامعه پزشکي هشدار داده مي‌شود، اين ريتالين، بالاترين مصرف غيرقانوني را، در بين دانشجويان دارد؛ به طوري که هم اكنون در شب‌هاي امتحان در برخي كتابخانه‌هاي دانشگاه‌هاي امريكا ريتالين پارتي برگزار مي‌شود! اين دارو به روش‌هاي مختلفي مانند خوردن قرص، استنشاق پودر يا تزريق مايع استفاده مي‌شود.

دكتر حسن هاشمي، داروساز در گفت و گو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: داروي ريتالين اولين بار توسط كمپاني مرك به عنوان داروي ضد اشتها وارد بازار دارو شد.

وي ادامه داد: بعد از گذشت زمان، ريتالين به عنوان داروي درمان كننده سندرم اختلال بيش فعالي توام با نقص توجه (ADHD) مصرف مي‌شود كه علامت شاخص آن پرتحركي همراه با نقصان توجه بعد از تشخيص داروي خط اول درمان، ريتالين است.

هاشمي با بيان اينكه ريتالين از نظر دسته بندي فارماكولوژيك جزئي از داروهاي محرك مغزي است، اظهار داشت: همچنين از نظر شيميايي جزو دسته بندي داروهاي شبه آمفتامين است. وقتي افراد عادي خارج از دوز زماني مشخص آن را مصرف كنند، تبديل به سوء استفاده دارو مي‌شود كه در درازمدت علائم اعتياد را نشان مي‌دهد.

وي با بيان اين كه تكرار مصرف دارو باعث اعتياد آن مي‌شود، تصريح كرد: بي خوابي، سردرد، تهوع، اختلالات گوارشي و در مراحل بالاتر آسيب‌هاي شديد قلبي عروقي و از كار افتادگي كبد را به دنبال دارد و حتي باعث بروز واكنش‌هاي پارونوئيد و افسردگي شديد در مصرف مزمن آن مي‌شود.

هاشمي با بيان اين كه ريتالين سطح دوكامين خون را بالا مي‌برد، اذعان داشت: ريتالين، بلاگ كننده ترانس پورت‌هاي دوكامين خون است و فرد پس از مصرف احساس شادي و تمركز كرده و شب‌هاي امتحان از اين علائم سوء استفاده مي‌كند. اثر بلاگ كنندگي افزايش سطح دو كامين خون تا 20 درصد بيشتر از كوكائين است.

اين داروساز، خستگي مفرط و اختلال خواب را از شاخص ترين عوارض مصرف اين دارو عنوان و يادآور شد: داروي ريتالين توسط داروخانه‌هاي خاص و لزوما با نسخه پزشك ارائه مي‌شود اما مي‌توان اين دارو را مانند ديگر داروها از ناصر خسرو با قيمت‌هاي بسيار پايين‌تر از سطح جهاني خريداري كرد.

وي خاطرنشان كرد: عرضه آزاد ريتالين توسط داروخانه‌ها بستگي به سياست‌ كاري آنها دارد؛ اما رزيدنت‌ها با شماره نظام پزشکي خود قادر به دريافت دارو هستند و متاسفانه شنيده مي‌شود برخي دانشجويان پزشكي هم با كارت دانشجويي از اين دارو استفاده مي‌كنند.

دكتر امام هادي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز با اشاره به اينكه ريتالين از دسته قرص‌هاي محركي است كه مصارف عمده درماني دارد، به ايسنا گفت: معمولا براي كودكان بيش فعال استفاده مي‌شود تا به حالت نرمال در آيند و يا در درمان بيماري خواب و كساني كه در طول روز دچار خواب آلودگي هستند، به كار مي‌رود.

وي با بيان اينكه از خاصيت‌هاي اين دارو برداشت سوء مي‌شود، اظهار داشت: متاسفانه برخي دانشجويان خصوصا در خوابگاه‌ها ناآگاهانه به دنبال داروهاي روان گردان و شادي آور هستند كه بعضي از آنها جنبه درماني دارند و دانشجويان تصور مي‌كنند كه عوارض جانبي ندارد مانند شربت كدئين كه براي بيدار ماندن در شب استفاده مي‌كنند وهمچنين در كنار آن ريتالين هم مصرف مي‌كنند كه انرژي زيادي در آنها ايجاد مي‌شود.

دكتر امام هادي تصريح كرد: افراد مصرف كننده، گاهي 24 ساعت بدون هيچ وقفه و استراحتي مطالعه مي‌كنند و پس از بين رفتن اثر دارو يا بايد دوباره آن را مصرف كنند و يا اين كه 12 ساعت كاملا بخوابند كه اين باعث افت چشمگير فعاليت اجتماعي و آموزشي در آنها مي‌شود.

وي در پايان تصريح کرد: با اين که ريتالين در ابتداي كار حافظه كوتاه مدت را فوق العاده تحريك مي‌كند ولي بعد از مصرف مكرر، بازگشت فرد به حالت عادي مستلزم استفاده مجدد از دارو است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.04892s, 20q