شماره تماس مردمي سازمان انتقال خون ايران اعلام شد

۱۳۸۶/۰۳/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4501
شماره تماس مردمي سازمان انتقال خون ايران اعلام شد

دكتر محسن منشدي در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به فرا رسيدن 24 خرداد ماه مصادف با 14 ژوئن، روز جهاني اهدا كنندگان گفت:‌ در اين روز با حضور جمعي از مسئولان ارشد كشوري از 24 اهدا كننده خون (8 زن اهدا كننده، 8 اهدا كننده جوان و 8 نفر از مشاغل مختلف) تقدير و هدايايي به رسم ياد بود اهدا مي‌شود.

وي ادامه داد: در اين روز همزمان با ايران در 120 كشور از سراسر دنيا با هدف تكريم اهدا كنندگان و توجه بيشتر به مقوله اهداي خون جشني برپا مي‌شود.

مديركل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان انتقال خون ايران افزود: در ادامه اين مراسم در حركتي نمادين از سوي مصرف كنندگان خون از بيماران تالاسمي، هموفيلي و كودكان سرطاني، به اهدا كنندگان شاخه گلي اهدا مي‌شود.

وي به شعار روز جهاني اهدا كنندگان با عنوان خون سالم، مادر سالم و نوزاد سالم اشاره كرد و يادآو رشد: با توجه به اين كه محوريت شعار امسال روز اهدا كنندگان خون بانوان است، بنابراين مي‌كوشيم كه به جمعيت زنان اهدا كننده كشور اضافه شود.

منشدي با بيان اينكه 91 درصد اهدا كنندگان ايراني مرد و 9 درصد زن هستند، گفت: ‌بايد مشاركت بانوان ايراني در اهدا خون افزايش يابد.

مديركل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان انتقال خون ايران زيبا سازي و مناسب سازي فضاي فيزيكي اهدا خون را سياستي در جهت تكريم ارباب رجوع برشمرد و يادآور شد: در سال گذشته با 20 درصد رشد بالغ بر يك ميليون و 600 هزار واحد خون اهدا شد و هم اكنون 99 درصد از اهدا خون كشور داوطلبانه و يك درصد به روش جايگزين تامين مي‌شود.

وي در ادامه به اجراي طرح‌هاي كشوري 25 در 25 و 10 در 10 براي جلب مشاركت مردمي جهت اهدا خون اشاره كرد و توضيح داد: در طرح 25 در 25 نوجوانان از 17 تا 25 سالگي 25 بار خون اهدا مي‌كنند. اين در حاليست كه به موجب طرح 10 در 10 هم هر فرد بايستي 10 نفر را براي اهدا خون هدايت كند.

منشدي در خاتمه با تاكيد بر اينكه براي جلب مشاركت بانوان در اهداي خون ضمن اجراي برنامه‌هاي آموزشي در دبيرستانهاي دخترانه قرص آهن هم تجويز مي‌شود، يادآور شد: زيرا از علل عدم گرايش زنان براي اهداي خون شيوع كم خوني در اين قشر از جامعه است.

گفتني است، به مناسبت 24 خرداد روز جهاني اهدا كنندگان در سالن فدراسيون هندبال مسابقه فوتبالي بين پيشكسوتان تيم ملي و هنرمندان برگزار مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.73533s, 18q