افزايش پوسيدگي دندان در كودكان و بزرگسالان با مصرف غذاهاي آماده و تنقلات

۱۳۸۶/۰۳/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4548
افزايش پوسيدگي دندان در كودكان و بزرگسالان با مصرف غذاهاي آماده و تنقلات

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر عبدالجواد رحيم پور در جريان برپايي كنگره سالانه انجمن دندانپزشكي ايران با اعلام اين خبر افزود: عادات غلط غذايي، رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان و ناكافي بودن آموزش از ديگر علل گسترش پوسيدگي دندان به شمار مي‌رود.


وي با تاكيد بر شعار كنگره امسال كه رعايت بهداشت دهان و دندان، سلامت جسم و جان نام دارد، خاطرنشان كرد: پژوهش‌ها نشان دهنده آن است كه توجه به عادات صحيح غذايي و رعايت بهداشت دهان و دندان به غير از داشتن دندان‌هايي سالم ‌از بسياري از بيماريهاي قلبي، ناراحتي‌هاي گوارشي، كبدي، دردهاي مفصلي و غيره جلوگيري مي‌كند.

به گفته دكتر رحيم پور، طبق آمار دانشگاه «مينه سوتا»ي آمريكا، 25 درصد سكته‌هاي مغزي و قلبي در افرادي رخ داده كه داراي كانون‌هاي عفوني در حفره دندان بوده‌اند.

وي يادآور شد: از آنجا كه برخي عفونت‌هاي مزمن دنداني يا لثه بدون درد بوده و بيمار متوجه آن نمي‌شود تا جايي كه آثار سوءعفونت‌ها از طريق سيستم گردش خون به ساير اندام‌ها لطمه مي‌زند. بنابراين مراجعات منظم (سالي دو مرتبه) به دندانپزشك ضروري است.

دبيراجرايي چهل وهفتمين كنگره انجمن دندانپزشكي ايران اظهار داشت: امروزه راديوگرافي و ساير روشهاي تشخيصي به پزشكان كمك مي‌كند تا با پيدا كردن محل‌هاي پوسيدگي از گسترش تخريب و عفونت جلوگيري كنند.

وي گفت: روش‌هاي پيشگيري و كنترل عفونت از مواردي است كه در كنگره امسال مورد بحث و هم انديشي قرار گرفته است.

دكتر رحيم پور اضافه كرد: بسياري از افرادي كه مسواك مي‌زنند، به دليل ناآشنايي با شيوه صحيح مسواك زدن يا صرف وقت ناكافي براي اين منظور، بهره لازم را از مسواك زدن نبرده و باز دچار مشكلاتي كه شايع ترين آن پوسيدگي است، مي‌شوند.

وي بر ضرورت آموزش صحيح مسواك زدن توسط والدين، بهداشت كاران دهان و دندان، دندانپزشكان و غيره اشاره و تصريح كرد: ‌به دليل آنكه سالهاست آموزش بهداشت كاران متوقف شده است تعداد بهداشت كاران كشور متناسب با جمعيت رشد نيافته و كمبود بهداشت كار دهان و دندان احساس مي‌شود.

دبيراجرايي «چهل و هفتمين كنگره سالانه انجمن دندانپزشكي ايران» با ابراز خرسندي از سخنراني معاون سلامت وزارت بهداشت در مراسم افتتاحيه اين كنگره يادآور شد: در صورت تحقق وعده وزارت بهداشت مبني بر آموزش بهداشت كاران دهان و دندان، اميد مي‌رود وضعيت سلامت دهان و دندان در جامعه به ويژه از سطوح مدرسه ارتقاء يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.00404s, 18q