مصرف ريزمغذي ها در درمان گرفتگي عضلاني دوران بارداري موثرست

۱۳۸۶/۰۳/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4551
مصرف ريزمغذي ها در درمان گرفتگي عضلاني دوران بارداري موثرست

به گزارشسلامت نیوز بخ نقل از ایسنا، در اين مطالعه كه به صورت موردي انجام شد از ميان ‌٤٠١ زن باردار (در نيمه دوم بارداري) مراجعه كننده به درمانگاه پره ناتال بيمارستان امام خميني(ره) تهران ‌٢١٧ نفر (‌٤٥/٥٤ درصد) مورد بررسي قرار گرفتند که از گرفتگي دردناك عضلات ساق پا با شدت و تناوب متفاوت شكايت داشتند.


تعدادي از اين بيماران که پس از بررسي‌هاي پاراكلينيك، هيچگونه اختلال الكتروليتي نداشتند و همچنين متعاقب ارزيابي تغذيه يي ريزمغذي ها را در رژيم غذايي در حد استاندارد و توصيه شده دريافت كرده بودند وارد فاز دوم مطالعه شدند.


در اين مرحله بيماران به دسته‌هاي مكمل درماني به مدت دو هفته (كلسيم، منيزيم ويتامين‌هاي گروه B) و گروه شاهد تقسيم شدند و سپس بر اساس معيار بهبودي كامل با هم مقايسه شدند.


داده‌ها پس از جمع‌آوري در نرم افزار آماري SPSS ذخيره و زمينه‌هاي طرح از طريق آزمونهاي آماري x2 ، t و مدل رگرسيون لجستيك بررسي شدند.


يافته‌هاي اين بررسي نشان مي‌دهد كه رابطه آماري معني‌داري بين بهبودي كامل با مكمل درماني ويتامين B در مقايسه با گروه كنترل مشاهده شد به طوري كه بهبودي كامل ‌٤١ درصد در گروه دريافت كننده مكمل ويتامين‌هاي گروه B در مقابل ‌٩ درصد در گروه كنترل، ‌٢٩ درصد در گروه منيزيم و ‌٥٢ درصد در گروه كلسيم برآورد شد.


شيوع بالاي گرفتگي عضلاني به خصوص در اندام تحتاني در ميان زنان باردار ايراني (‌٥٤ درصد)، با رژيم غذايي و عادات زندگي ارتباط خاصي ندارد اما مكمل درماني ريز مغذي ها اضافه بر تغذيه عادي روزانه مي‌تواند تأثير به سزايي در درمان اين مشكل داشته باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.86109s, 19q