سلامت نیوز : با گذشت دو روز از زمین لرزه های بزرگ در استان آذربایجان شرقی امروز سه پس لرزه بالای چهار ریشتر مناطق زلزله زده ورزقان و اهر را لرزاند.

نمودارهای ارزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نشان می دهد تا ساعت 19 و 36 دقیقه امروز 55 زمین لرزه در کشور به ثبت رسیده است که 6 زمین لرزه متعلق به استان های سمنان، فارس، هرمزگان ، کرمان و خوزستان بوده که سمنان دوبار دچار لرزش شده است.

49 زمین لرزه دیگر نیز مربوط به مناطق زلزله زده ورزقان و اهر بوده که سهم ورزقان بیشتر از شهرستان اهر بوده است. در این مدت 23 پس لرزه بالای سه ریشتر و سه زمین لرزه بالای چهار ریشتر در منطقه به ثبت رسیده است. بزرگترین پس لرزه ساعت 6 و 26 دقیقه صبح با بزرگای 4.7 ریشتر بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ لازم به توضیح لرزه های ثبت شده در سایت لرزه نگاری مربوط به زلزله های بالای 2.5 ریشتر است.مناطق زلزله زده در حالی همچنان می لرزد که صبح امروز الله وردی دهقان ،نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع تاکید کرده بود، این تعداد پس لرزه در هیچ زلزله ای سابقه نداشته و این موضوع باید از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد.دکتر عباسعلی تسنیمی ، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیز در جمع خبرنگاران از اعزام تیم های تحقیقاتی به منطقه اهر- ورزقان خبر داد و گفت: به منظور نصب 17 دستگاه لرزه نگاری در منطقه، تیم تحقیقاتی به منطقه اهر- ورزقان اعزام شده است. این تیم به منظور کنترل و مانیتورینگ وضعیت منطقه تحقیقات را انجام خواهد داد.

وی مطالعات ژئوتکنیک منطقه اهر- ورزقان را از دیگر برنامه های تحقیقاتی این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: از سوی پژوهشگاه تیم دیگری متشکل از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه به منطقه اعزام شده و ماموریت آنها انجام مطالعاتی در زمینه های لرزه زمین ساخت، ژئوتکنیک، ساخت و ساز و کاهش خطرپذیری تعریف شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha