امیدی تازه برای بیماران دیابتی

۱۳۸۵/۱۰/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 549
امیدی تازه برای بیماران دیابتی

محققان همواره در جستجوی جايگزينی برای تزريق های روزانه مبتلايان به ديابت بوده اند.

گروه تحقيق دانشگاه ملی شينگ هوآ يک صدف "نانو پارتيکلی" يافته است که می تواند از دارو دربرابر اسيد معده محافظت کند.

با اين وجود، میزان(doses) موثر در موش های مورد آزمايش بسيار بيش تر از آنچه معمولا به ديابتی ها داده می شود بوده است.

انسولين سطح قند خون بدن را در حد طبيعی نگاه می دارد و از افزايش آن جلوگيری می کند.
در مبتلايان به ديابت انسولين کافی در بدن توليد نمی شود و لازم است مقداری بيشتر از اين ماده به جريان خون آنها برسد.

سد معده

داروهايی که حاوی پروتئين هستند، از جمله انسولين، اگر خورده شوند، نمی توانند در معرض اسيد معده پايداری کنند و تنها راه دوام آنها اسپری کردن از راه بينی است.

محققان تايوانی راهی يافته اند تا بتوان دارو را در حفاظ مقاوم دربرابر اسيد معده و ديگر مواد هضم کننده قرار داد و از طرفی اين حفاظ آنقدر کوچک باشد که بتواند مستقيم دارو را از سلول های لايه روده کوچک عبور داده و آن را درون جريان خون آزاد سازد.

آنها انسولين را درون محفظه کروی بسيار ظريف "چيتوزان"، کربوهيدرات طبيعی ايی که از پوسته سخت ميگو به دست آمده است، قرارداده اند.

اين روش به اين منظور طراحی شده است که کره های حاوی دارو به سمت سلول های پرزهای روده کوچک کشيده شده و آنها را برای جذب ترغيب کنند تا بتوانند محتويات خود را در محل مناسبی تخليه کنند.

کره های کوچک به موش های آزمايشگاهی داده شد تا تاثيرات دارو در مبتلايان ديابت مشاهده شود که آيا با اين روش می توان قند خون را در حيوانات پيائين آورد.

در حاليکه انسولين بدون حفاظ بلعيده شده توسط موش ها تاثير اندک و يا هيچ تغييری ايجاد نکرده بود، انسولينی که در نانوشل يا غشای بسيار ظريف ريخته شده بود افت بسيار قابل ملاحظه ای ايجاد کرده بود. اين امر نشانگر ورود انسولين در جريان خون است.

اين يافته ها در مجله بايوماکرومولکول منتشر شده است.

میزان بالا

اما یک سخنگوی جامعه مبتلايان به ديابت در بريتانيا گفت که بیماران دیابتی نباید به زودی در انتظارعرضه قرص دیابت باشند.

او گفت: "در حال حاضر ۷۰۰هزار بيمار ديابتی در بريتانيا هستند که انسولين تزريق می کنند؛ بنابراين مصرف قرص تاثير بسيار بهتری بر نوع زندگی آنها خواهد داشت."

وی افزود: "در اين مرحله اين دارو تنها بر موش ها مورد آزمايش قرار گرفته است و آن هم در زمانی که آنها به مدت ۱۲ ساعت هيچ نخورده بوده اند."

این سخنگو گفت: "بسيار مايليم بدانيم اين دارو در افراد مبتلا به ديابت با رژيم غذايی معمولی چه تاثيری خواهد داشت. همچنين اين تحقيق خاطر نشان می کند که میزان بالايی برای دست يافتن به گلوکوز پائين تر لازم است."

وی در پایان افزود: "ما از چنين تحقيقاتی که بر تاثير بهتر داروهای مورد نياز مصرف کنندگان انسولين متمرکز هستند بسيار استقبال می کنيم."

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.86587s, 20q