هنوز فاقد يك مركز توانبخشي تنفسي استاندارد در كشورهستيم

۱۳۸۵/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 569
هنوز فاقد يك مركز توانبخشي تنفسي استاندارد در كشورهستيم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از (ايسنا)، اين انجمن در نمابري به مناسبت هفته هواي پاك با مروري بر اهميت توانبخشي در بيماران ريوي و ميزان بسيار بالاي آلودگي هواي تهران بر ضرورت توجه ويژه به مقوله مهم توانبخشي بيماران تنفسي و ريوي تاكيد كرده و آورده است: با اجراي برنامه‌هاي توانبخشي تنفسي و ريوي، افراد جامعه و بيماران قادر خواهند شد تا از حداقل اكسيژن موجود درهوا، حداكثر استفاده را براي فعاليتهاي روزمره ببرنند. با توجه به رشد معني دار بيماريهاي ريوي در شهر تهران و بدنبال آن توسعه دانش درمان بيماريهاي تنفسي در حد فوق تخصصي، اما هنوز حتي يك مركز توانبخشي ريوي در ايران نداريم.


برنامه هاي توانبخشي قلب و عروق و تنفس، در اغلب مراكز علمي كشورهاي پيشرفته به عنوان ركني از مداخلات و درمانهاي بيماران قلبي و ريوي شناخته شده است. هدف از اجراي اين برنامه‌ها افزايش كيفيت زندگي بيماران از طريق بهبود عملكرد سيستم قلبي و تنفسي، توسعه توانايي عملكردي، افزايش اعتماد به نفس،‌كاهش اضطراب و در نهايت كاهش محدوديتهاي زندگي روزمره آنهاست.


توانبخشي قلبي و ريوي به مجموعه‌ درمانهاي چند جانبه و هماهنگي اطلاق مي‌شود كه از طريق ورزش درماني، روانشناسي و تغذيه به افزايش توانايي‌هاي بيماران قلبي و ريوي كمك مي‌كند. اين برنامه‌ها از زمان بستري بيماران آغاز شده و بعد از ترخيص در منزل و سپس در مركز تخصصي توانبخشي قلبي و ريوي دنبال مي‌شود و در نهايت به بيمار آموزش داده مي‌شود كه وضعيت ايده آل بدست آمده را تا آخر عمر حفظ كند.


نتايج حاصل از تحقيقي كه توسط گروه علمي و پژوهشي انجمن توانبخشي قلب و عروق و تنفس ايران، ‌در مورد ميزان اجراي برنامه‌هاي توانبخشي ريوي انجام گرفت دلالت بر اين دارد كه متاسفانه هم اكنون حتي يك مركز توانبخشي ريوي فعال و مطابق با استانداردهاي بين المللي در كشور فعال نيست ، اين در حالي است كه تعداد اين مراكز در كشور‌هاي پيشرفته بالغ بر چند هزار مركزاست و متخصصان آن را درماني اجباري براي بيماران قلبي و ريوي و حتي اخير براي افراد سالم مي‌دانند.


به گزارش ايسنا، با توجه به نتايج مشهود توانبخشي ريوي بر بهبود كيفيت زندگي افراد سالم و بيماران ريوي، ‌كاهش مرگ و مير، ‌بيماري‌هاي مرتبط و نياز به بستر شدن‌هاي مكرر و تاثير بر كاهش هزينه‌هاي مستقيم و غير مستقيم اين دسته از بيماران به نظر مي‌رسد بهتر است از طرفي بر تاسيس مراكز توانبخشي ريوي در شهرهاي بزرگ و آشنايي بيشتر بيماران با اين برنامه‌ها تاكيد كرد و از طرف ديگر نيز متخصصان را براي ارجاع بيشتر بيماران به برنامه‌هاي جامع توانبخشي ريوي ترغيب كرد.


انجمن توانبخشي قلب و عروق و تنفس ايران، ‌ضمن برگزاري دوره‌هاي توانبخشي ريوي و تشكيل كلاس براي بيماران اقدام به آماده سازي اصول اوليه برنامه‌هاي توانبخشي ريوي براي بيماران،‌در سايت انجمن www.icra.ir به صورت رايگان كرده است و با برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي مختلف در طي كنگره‌هاي آينده علمي و پژوهشي اقدام به توسعه كاربرد اين علم مفيد بين متخصصان خواهد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42736s, 18q