دانش آموزان شيوه هاي درست مطالعه را نمي دانند

۱۳۸۵/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 573
دانش آموزان شيوه هاي درست مطالعه را نمي دانند
دكتر ربيعي روانشناس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: خوب خواندن، بر خلاف زياد خواندن در مطالعه اهميت دارد و زيرا زياد خواندن بر حافظه افراد اثر منفي داشته و باعث خستگي زياد مي شود.
وي گفت: افرادي كه مطالب درسي را با صداي بلند مي خوانند پس از يك ساعت بلند خواند عصبي، خسته و كم تحمل مي شوند.
وي كاهش سرعت مطالعه و آسيب تارهاي صوتي را از عوارض بلند خواندن دانست و تصريح كرد: با توجه به اينكه در مكان هاي مختلف امكان مطالعه و خواندن با صداي بلند وجود ندارد، براي ترك اين عادت افراد هر روز بخشي از مطالب را صامت (بي صدا) بخواند و آنچه را كه ياد گرفته اند، با صداي بلند بيان كنند.
ربيعي راه رفتن هنگام مطالعه را يكي ديگر از عوامل صحيح نخواندن افراد دانست و افزود: راه رفتن نه تنها باعث خستگي زودهنگام مي شود بلكه كاهش زمان مطالعه ي مفيد و نداشتن تمركز حواس را نيز به همراه دارد.
وي گفت: هنگام بالا و پايين رفتن، كتاب تطابق مداوم  عدسي چشم با متن را مي طلبد كه باعث خستگي زودهنگام مي شود.
ربيعي يادآور شد: نرمش كردن قبل از مطالعه آموزش مطالب يادگرفته شده به ديگران، حركت ندادن لب ها و با چشم خواندن، روي صندلي نشستن، مطالعه نكردن درهنگام خستگي، گروهي مطالعه كردن، دادن پاداش به خود بعد از خواندن مطالب، زياد نخواندن مطالب در شب امتحان مواردي است كه بايد در هنگام مطالعه كردن در نظر گرفته شود.
اين روانشناس افزود: يادداشت برداري و خط كشيدن زير مطالب مهم، خواندن نمودارها، زير نويس ها، عكس ها و جدول ها، به يادگيري عمق بيشتر داده و يادآوري مطالب را آسان مي كند.
موسي زاده كارشناس ارشد مشاوره تحصيلي درباره  روشهاي صحيح مطالعه كردن گفت: از ساده به مشكل خواندن، بي وقفه و طوطي وارخواندن از روش هاي صحيح مطالعه كردن است كه با توجه به اينكه در شروع مطالعه انرژي بيشتر است، ابتدا خواندن  مطالب مشكل توصيه مي شود.
موسي زاده تصريح كرد: استراحت 15 دقيقه اي بعد از يك ساعت باعث افزايش عملكرد يادگيري مي شود و با تقسيم ساعات روز به ترتيب صبح ها يك ساعت و نيم و 20 دقيقه استراحت، يك ساعت و 15 دقيقه مطالعه، سي دقيقه استراحت، يك ساعت مطالعه و 40 دقيقه استراحت و در آخر 45 دقيقه مطالعه ويك استراحت طولاني مي توان مطالب را به حافظه بلند مدت انتقال داد.
اين كارشناس ارشد مشاوره تحصيلي در ادامه افزود: يكي از شيوه هاي مؤثر در مطالعه تبديل مطالب به درخت حافظه است .
وي گفت: به كار بردن شيوه ديگري مثل  P2R بدين صورت كه ابتدا يك پيش مطالعه (به طور گذري) داشته باشيم  و پس از خواندن مطالب درسي چند سوال در ذهن طرح كرده و به آنها پاسخ دهيم  و سپس خلاصه مطالب را از حفظ كنيم، اين روش در يادگيري بهتر مؤثر است.
موسي زاده يادآور شد: گوش كردن به موسيقي نيز پس از مطالعه باعث شادابي و تمركز حواس مي شود.
وي در پايان افزود: مطالعه طوطي وار يعني بدون توجه به فهم مطالب خوانده شده كه باعث ماندگاري موقت اطلاعات در حافظه كوتاه مدت و فراموشي مطالب مي شود كه براي ماندگاري بيشتر مطالب بايد معني آنرا فهميد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.66992s, 18q