مدت زمان مسواك زدن پنج دقيقه بايد طول بكشد

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5798
مدت زمان مسواك زدن پنج دقيقه بايد طول بكشد

دكتر "رسول مفيد" رئيس دانشكده دندانپزشكي دانشگاه شهيد بهشتي در حاشيه برگزاري دهمين همايش اندودانتيست‌هاي ايران در گفت‌وگو با ايرنا افزود بسياري از مردم مدت زمان بسيار كمتري را صرف مسواك زدن مي‌كنند.

وي گفت با حوصله مسواك زدن باعث مي‌شود پلاك‌هاي ميكروبي كه در طول ‪ ۲۴‬ساعت در داخل دهان ايجاد مي‌شوند به طور كامل از بين برود.

دكتر مفيد كه متخصص پريودنتولوژي (بيماريهاي مرتبط با دندان و لثه) است گفت با توجه به اينكه مدت زمان كافي صرف مسواك زدن نمي‌شود پلاك‌هاي دنداني بطور كامل از سطوح دندانها برداشته نمي‌شوند و منجر به ايجاد بيماري‌هاي دندان و لثه مي‌شوند.

وي گفت باقي ماندن ذرات غذا در فضاي بين دندانها زمينه‌ساز فعاليت ميكروبها در دهان و ايجاد اسيد در دهان مي‌شود كه اين امر در نهايت پوسيدگي دندانها را سرعت مي‌بخشد.

به گفته وي بهترين و ساده‌ترين كار براي ارتقاي سلامت دهان و دندان مسواك زدن بصورت سه بار در روز است كه بخصوص مسواك زدن در شب و قبل از خواب از اهميت بيشتري برخوردار است.

دكتر مفيد اضافه كرد همچنين استفاده از نخ دندان و مراجعه شش ماه يكبار به دندانپزشك نقش بسيار موثري در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان دارد كه در عين حال هزينه چنداني هم ندارد.

وي افزود جرم‌گيري دندانها با مراجعه به دندانپزشك از ديگر اقدامات موثر در جلوگيري از تخريب بيشتر دندان و صرف هزينه‌هاي بيشتر است.

اين متخصص بيماريهاي دهان و دندان به والدين توصيه كرد مسواك زدن روزانه را به كودكان خود آموزش دهند تا آنها به انجام اين كار عادت كنند و بلافاصله بعد از مصرف موادغذايي عمل مسواك زدن را انجام دهند.

دكتر مفيد با بيان اينكه والدين بايد از همان ابتدا و در سنين كودكي ذائقه كودك را در جهتي سوق دهند كه تمايل كمتري به مصرف مواد قندي و شيريني و همچنين مصرف غذاهاي شور داشته باشند، افزود اين كار باعث مي‌شود تا به دليل تمايل كمتر نسبت به مصرف اينگونه مواد، سلامت دهان و دندان كودكان افزايش يابد.

دهمين همايش اندودانتيست‌هاي ايران چهارم تا ششم مرداد ماه با همكاري انجمن اندودانتيست‌هاي ايران و دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.97295s, 18q