مصرف ويتامين در دوران بارداري به افزايش وزن نوزاد كمك مي‌كند

۱۳۸۵/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 584
مصرف ويتامين در دوران بارداري به افزايش وزن نوزاد كمك مي‌كند
 به نقل از پايگاه خبري رويترز، مصرف مكمل غذايي ويتامين و مواد معدني توسط مادران باردار از تولد نوزاد كم وزن جلوگيري مي‌كند.
بنابراين گزارش به گفته پژوهشگران زنان باردار كه در طول دوران حاملگي خود ويتامين و مواد معدني زياد مصرف كنند نسبت به افرادي كه فقط قرصهاي آهن و اسيد فوليك مصرف مي‌كنند احتمال اينكه نوزادي به وزن كمتر از 5/2 كيلوگرم به دنيا آورند، كمتر است.
گفتني است وزن كم نوزادان و يا كاهش وزن نوزادان به كمتر از 2500 گرم يكي از مهمترين عامل مرگ و مير نوزادان به شمار مي‌آيد.
به گفته پزشكان مصرف مكمل‌هاي ويتامين‌ و مواد معدني همچنين از بروز اختلالاتي چون ديابت نوع دوم، رشد نكردن كامل، تب و عروق نوزاد و فشار خون جلوگيري مي‌كند كه اين امر اهميت توجه به تغذيه مادر در دوران بارداري را هرچه بيشتر مهم جلوه مي‌دهد.
مطالعات محققان هندي كه به طور تصادفي بر روي 200 زن باردار در هفته 24 تا 32 حاملگي انجام شده است بيانگر آن است كه كاهش سطح هموگلوبين خون آنها به ميزان كمتر از 7 تا 9 گرم بر دسي ليتر مرتبط با مصرف ويتامينهاي C ،E و انواع خانواده ويتامين B است.
به گفته پزشكان اين گروه مورد مطالعه تقريبا همه گروههاي سني زنان با ميزان چاقي و لاغري متفاوت در يك دوره 1 ساله را شامل مي‌شود.
به گفته پزشكان در اين گروه 101 نفر از زنان باردار علاوه بر مصرف آهن به طور روزانه مكمل‌هايي شامل 29 گروه ويتامين و مواد معدني را مصرف كرده‌اند و 99 نفر ديگر نيز فقط آهن مصرف كرده‌اند.
گفتني است انجام معاينات پزشكي مداوم هم اعمال مي‌شده است، نتايج آزمايشها از بروز مريضي و بيماري در هفت روز اول زندگي نوزاداني كه مادران آنها فقط آهن مصرف مي‌كردند حكايت دارد.
بر اساس اين گزارش آمارها نقش مصرف مكمل‌ها، ويتامين و مواد معدني را به ميزان 3 برابر نسبت به مصرف نكردن آنها را در به دنيا آمدن كودكان كم وزن بيان مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.21042s, 20q