یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۷
سلامت نیوز : ترس شما را از رویارویی با خطر محافظت می‌كند و كسانی كه كمتر نسبت به مسائل احساس ترس می‌كنند بیشتر خطر پذیر خواهند بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ؛ بسیاری از افراد ترس، ترس شدید یا غیرمنطقی را در یك وضعیت خاص و در زمان انجام یك فعالیت احساس می‌كنند و یا این‌كه با حالاتی مثل اضطراب و احساس كمك خواستن رو به رو می‌شوند. به‌طور كلی می‌توان ترس را در موارد زیر بررسی كرد.

افراد با نمونه‌هایی از ترس‌های مختلف مواجه می‌شوند اما صحبت كردن درمورد برخی هراس‌ها را كه یك نوع اختلال اضطرابی است كارشناسان تقسیم‌بندی كرده‌‌اند. موقعیت ترسناكی كه فرد اضطراب شدید را در مكان‌های عمومی كه فرار كردن در آن دشوار است احساس می‌كند، ترس از حاضر شدن در اجتماع و اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی به نوعی ترس خاص مرضی و ترس غیر منطقی از شرایط خاص است.

موقعیت هراس: ترس از مكان‌های عمومی
مناظره‌ای برگزار شده بود و فردی با موقعیت هراس و ترس از حضور داشتن در یك مكان عمومی یا مكانی مثل پل هوایی كه به دام افتاده است. ترس واقعی از نداشتن توانایی برای فرار از این شرایط اضطراب آور بیش از حد بالا است. این موقعیت هراس است كه بسیاری از زنان و مردان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و در بسیاری از موارد هم درمان نشده هستند درصورتی كه درمان این افراد بسیار كمك كننده خواهد بود.

هراس اجتماعی فراتر از خجالتی بودن
فردی با هراس اجتماعی است و فقط خجالتی نیست. این افراد احساس اضطراب شدید و ترس در مورد چگونگی حضور پیدا كردن در یك موقعیت اجتماعی را دارند. در این موارد باید اقدامات جدی به كار گرفته شود و از میزان اضطراب فرد برای رویارویی با جمع كاسته شود. چراكه درمان‌نكردن هراس اجتماعی اغلب منجر به اجتناب از تماس‌های اجتماعی می‌شود و تأثیر منفی در روابط و زندگی حرفه‌ای یك شخص خواهد داشت.

هراس از مكان‌های بسته
ترس غیرطبیعی درخصوص نیاز به یك راه برون رفت و هراس از مكان‌های بسته از نمونه‌های ترس‌های خاص و رایج است. فرد مبتلا به هراس از مكان‌های بسته نمی‌تواند سوار آسانسور شود و یا از رفتن داخل تونل بشدت اضطراب دارد. علاوه بر این ترس از خفه شدن یا به دام افتادن دارد. در این صورت فرد به فضاهای تنگ و باریك وارد نمی‌شود و مدام به دنبال رفتارهای ایمنی مانند باز كردن پنجره‌ها یا نشستن در نزدیكی راه‌های خروجی است. امكان دارد این وضعیت ترس را قابل تحمل‌تر كند اما نشانه‌ای برای از بین بردن ترس نیست.

كمینگاه ترس
شایع‌ترین نوع ترس، ترس از حیوانات است. Zoophobia در واقع یك اصطلاح كلی است كه شامل گروهی از ترس‌های مربوط به حیوانات خاص می‌شود. به عنوان مثال arachnophobia یا ترس از عنكبوت ophidiophobia یا ترس از مارها؛ ornithophobia یا ترس از پرندگان و apiphobia یا ترس از زنبور را نشان می‌دهد. چنین ترس‌هایی اغلب در دوران كودكی وجود داشته و گاهی اوقات در همین سنین از بین می‌روند اما گاهی اوقات تا سنین بزرگسالی باقی می‌مانند.

ترس از رعد و برق
حتی اگر افراد مبتلا به این نوع از ترس متوجه باشند كه رعد و برق به آنها صدمه‌ای نمی‌زند ممكن است حاضر به خارج شدن از خانه یا محل امن در طول وقوع رعد و برق نشوند.حتی امكان دارد داخل خانه نیز پشت یك میز مخفی شوند و در انتظار توفان در همان نقطه خود را مخفی كنند.

ترس از بلندی و ارتفاع
ترس بیش از حد از بلندی به‌طور آشكارا اضطراب شدید را بازگو می‌كند. حتی ممكن است گاهی اوقات چنین افرادی هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا بالا رفتن از نردبان نیز دچار اضطراب شدید شوند. ترس از بلندی یك موقعیت خطرناك را برای فردی كه به آن مبتلا است ایجاد می‌كند. این حمله‌های اضطرابی باعث می‌شوند كه نتواند با خیال راحت از هر ارتفاعی بالا رود.

ترس از پرواز
كسی كه دارای Aerophobia یا ترس از پرواز است امكان دارد با یك تجربه آسیب زا به چنین حالتی دچار شده باشد. ممكن است شاهد وحشت یا حمله‌های اضطرابی یك مسافر بوده باشد و حتی پس از فراموش كردن حادثه، ترس در وجود او باقی بماند و یا حتی از طریق تماشای فیلم سقوط یك هواپیما در تلویزیون باز هم ناراحتی‌ها برایش تكرار شود. معمولاً هیپنوتیزم باعث شناسایی صدمات اولیه و درمان این نوع ترس‌ها خواهد شد.

ترس از خون
hemophobia (ترس از خون) و trypanophobia (ترس از تزریق) در برخی افراد وجود دارد. بعضی از مردم ترس از آسیب‌دیدگی، و برخی دیگر ترس در مورد روش‌های تهاجمی پزشكی دارند كه معمولاً این نوع از ترس‌ها با غش‌كردن همراه هستند.

ترس‌های ماوراء الطبیعه
برخی افراد از صداهایی كه گاهی اوقات دركانال چیلر یا تلویزیون شنیده می‌شود درهراس هستند. Triskaidekaphobia مربوط به ترس غیر طبیعی از هر چیز است.

ترس از تهوع
ترس غیر طبیعی از تهوع و استفراغ برای كسی اتفاق می‌افتد كه ممكن است شاهد استفراغ فردی در ملأ عام بوده باشد یا این‌كه اضطراب عاملی برای آن باشد و یا حتی فكر كردن به مكانی مثل بیمارستان كه مورد استفراغ در آن بیشتر است. همانطور كه aerophobia، از طریق هیپنوتیزم قابل درمان است این نوع از ترس هم معمولاً از این طریق قابل درمان است.

ترس از سرطان
برخی ازمردم با carcinophobia یا cancerophobia و یا وحشت غیر منطقی از ابتلا به سرطان زندگی می‌كنند. هر ناراحتی ای در بدن، برای این افراد به منزله رشد بدخیم توده‌ای در قسمتی از بدن است. به عنوان مثال سردرد نشانه‌ای از تومورمغزی است. شناخت درمانی به كسی كه با carcinophobia روبه رو است و به كنترل زندگی او كمك درمانی خواهد كرد.

ترس‌هایی از گذشته تا به امروز
كسی كه از هر چیز جدید می‌ترسد neophobia یا فردی كه از پیر شدن می‌ترسد gerontophobia در این گروه قرار می‌گیرد. حتی گاهی اوقات فرد با ترس غیر منطقی از عبور گاز در یك محل عمومی و یا ترس از بیرون رفتن از خانه برای اجتناب از رفتن به دندانپزشكی رو به رو است.

اثرات ترس از تغییر زندگی
این فوبیا باعث می‌شود هر گونه تغییر در زندگی بعضی افراد را دچار ترس كند ومدام برای پنهان كردن ترس خود تلاش می‌كنند. برخی افراد نیز با ترس از مشكلات شان با دوستان و خانواده، شكست در مدرسه یا از دست دادن شغل در حالی كه تلاش زیادی برای حفظ آنها می‌كنند زندگی خواهند كرد.

درمان فوبیا
حساسیت زدایی به عنوان یك فرایند كه به تدریج فرد در معرض هراس را به شرایط طبیعی‌تر نزدیك می‌سازد بهترین راهكار درمانی است. به این ترتیب با گذشت زمان، ترس وی كاهش پیدا می‌كند و منجر به ایجاد اعتماد به نفس در او خواهد شد. این است كه اغلب مكالمه با این افراد و كمك به تغییر آنها بسیار اثر بخش است و همچنین توسعه الگوهای جدید به موقعیت‌هایی كه ممكن است احساسات و عواطف همراه با ترس ایجاد شود پاسخ خوبی خواهد داد. خبر خوب این است كه چنین راهكارهایی تا 90درصد این افراد را بهبود می‌بخشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha