آلودگي هوا سالانه 20 هزار قرباني در ايران مي‌گيرد

۱۳۸۵/۱۰/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 695
آلودگي هوا سالانه 20 هزار قرباني در ايران مي‌گيرد
محمدرضا مسجدي ، دبير كل اتحاديه بيماري‌هاي ريوي منطقه مديترانه شرقي سازمان بهداشت جهاني(امرو) در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ افزود: علاوه بر تهران حداقل 6 شهر ديگر كشور شامل اصفهان ، شيراز ، اهواز ، تبريز ، اراك و مشهد نيز در معرض خطر آلودگي هوا و عوارض انساني آن هستند البته اين مسئله در چند شهر ديگر نيز وجود دارد.
وي ادامه داد: مهم‌ترين آلاينده‌هاي هوا ، عبارتند از مونوكسيد كربن ، مشتقات گوگرد ، ازت ، اوزون و ذرات معلق در هوا كه عمدتاً از سوخت‌هاي فسيلي شامل بنزين ، نفت ، گاز و گازوئيل توليد مي‌شوند.
وي گفت:‌ تحقيقات نشان مي‌دهد دو سوم آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ به خصوص تهران ناشي از سوخت وسايل نقليه موتوري است و يك سوم ديگر از سوخت منازل ، كارخانه‌ها و واحدهاي صنعتي به وجود مي‌آيد بنابراين مسئله آلودگي هوا همواره با مسئله ترافيك و حمل و نقل شهري گره خورده است.
اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريوي ادامه داد:‌ مواد آلاينده موجود در هوا به طور طبيعي قبل از همه دستگاه تنفسي هر فرد را تحت تأثير قرار مي‌دهد به همين علت بيماران دچار ناراحتي‌هاي تنفسي در روزهاي آلوده بيش از همه دچار ناراحتي مي‌شوند ، آسم ، برونشيت مزمن ، بيماري copd و آنفيژن مهم‌ترين بيماري‌هاي تنفسي هستند كه در زمان آلودگي هوا تشديد مي‌شوند.
وي گفت: علاوه بر آن بيماران قلبي و افراد دچار فشار خون نيز در زمان آلودگي هوا بيش‌تر دچار سكته‌هاي قلبي مي‌شوند و مطالعات انجام شده در تهران اين مسئله را ثابت كرده است.
مسجدي افزود: آمارهاي موجود نشان مي‌دهد سالانه بين 12 تا 14 هزار نفر در تهران به علت عوارض ناشي از آلودگي هوا جان خود را از دست مي‌دهند و اين ميزان در كشور بالغ بر 20 هزار كشته در سال است ، اين رقم‌ها به هيچ‌وجه رقم‌هاي دور از ذهن و غير واقعي نيست زيرا مشابه همين ارقام در شهرهاي ديگر آلوده جهان مانند لندن، رم، لس آنجلس و توكيو نيز وجود دارد.
به گفته وي در روزهاي آلوده هوا ميزان مراجعه بيماران تنفسي و قلبي به مراكز درماني به علت عوارض ناشي از آلودگي هوا 25 تا 30 درصد بيش‌تر مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.40646s, 18q