كشف جهش ژنتيكي و ژن انسولين ساز به عنوان عامل ديابت نوزادي

۱۳۸۶/۰۶/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7095
كشف جهش ژنتيكي و ژن انسولين ساز به عنوان عامل ديابت نوزادي
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از پايگاه اينترنتي ساينس ديلي محققان دانشگاه شيكاگوي آمريكا با همكاري محققان دانشگاه پنينسول در انگلستان طي تحقيقاتي دريافتند 10 نوع متفاوت از جهش هاي ژنتيكي مي توانند باعث ديابت دوره نوزادي شوند، اين نوع از ديابت نوعي غير معمول از ديابت تيپ يك است كه از سنين زير يك سال ايجاد شده و بدون تغيير در فرد باقي مي ماند و فرد را از دوره نوزادي نيازمند قطعي تزريق مداوم انسولين مي سازد.
بر اساس اين تحقيقات جهش هاي ژنتيكي موفق با تحت تاثير قرار دادن شكل گيري نوع خاصي پروتئين مانع تمايز صحيح اين پروتئين شده كه شكل جديد اين پروتئين به نوبه خود باعث كشته شدن سلولهاي بتا در پانكراس كه مسئول توليد انسولين هستند، مي شود.
به گفته محققان در صورت درست بودن اين تحقيقات و با مطرح شدن جهش هاي ژنتيكي به عنوان عامل ايجاد كننده ديابت نوزادي مي توان در صورت تشخيص به موقع به درمان اين بيماري در نوزادي اميدوار بود.
به گفته محققان در صورتيكه تنها عامل ايجاد كننده بيماري جهش ژنتيكي باشد هر فرد بيمار عليرغم داشتن يك ژن جهش يافته داراي يك ژن كاملا سالم هم مي باشد و لذا در صورت مهار كردن ژن جهش يافته و جلوگيري از فعاليت آن و يا با محافظت از سلولهاي انسولين ساز در مقابل پروتئين ساخته شده در اثر جهش ژنتيكي مي توان بهبود كامل اين بيماري را نتيجه گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.48622s, 18q