احتمال شيوع آنفلوآنزای مرغی در ایران

۱۳۸۵/۰۹/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 75
احتمال شيوع آنفلوآنزای مرغی در ایران

بيماری آنفلوآنزای مرغی يک بيماری خطرناک است که قابليت انتقال به انسان را نيز دارد.

آقای علويان بر ضرورت آموزش مردم برای مراقبت از خود و خانواده و جامعه در مقابل مشکلات ناشی از بيماری آنفلوآنزی مرغی تاکيد کرده و خطاب به مردم گفته است:" نگران نشويد، اما هوشيار باشد."

آنفلوآنزای مرغی اواخر سال گذشته و اوايل سال جاری خورشيدی در سطح گسترده ای در جهان شيوع پيدا کرد و در چندين کشور قربانی گرفت.

شيوع اين بيماری در کشورهای همسايه ايران و ورود پرندگان مهاجر به زيستگاه های زمستانی در آن کشور نيز نگرانی هايی را برانگيخته بود و مقامات وزارت بهداشت برای جلوگيری از شيوع احتمالی اين بيماری، دهها هزار قطعه مرغ را در مناطق مرزی نابود کردند.

معدوم کردن مرغ ها، راهی برای کنترل شيوع بيماری است و در صورت بروز نشانه های آنفلوآنزای مرغی در يک منطقه، بايد تمام مرغ های موجود در آن منطقه برای جلوگيری از گسترش بيماری نابود شوند.

معاون وزير بهداشت از مردم خواسته است که پرنده زنده نخرند، به پرنده مرده دست نزنند وبه هيچ وجه در منزل پرنده نگهداری نکنند و از بازی کودکان با پرندگان جلوگيری کنند.

آقای علويان به کسانی که به پرنده دست زده اند توصيه کرده دست های خود را با آب گرم و صابون بشويند.

اين مقام وزارت بهداشت ايران از روستائيانی که در خانه مرغ و ماکيان وانواع پرنده ها را پرورش می دهند خواسته است که آنها را در قفس نگهداری کنند و از تماس آنها با پرندگان مهاجر جلوگيری کنند.

نگرانی مقامات وزارت بهداشت اين است که پرنده های مهاجر که در ظاهر سالم به نظر می رسند ممکن است ناقل بيماری باشند و موجب شيوع بيماری در ايران شوند.

هر ساله تعداد زيادی از پرندگان مهاجر برای گذراندن زمستان به زيستگاه های خود در ايران مهاجرت می کنند و اين احتمال وجود دارد که اين پرندگان ناقل بيماری آنفلوآنزای مرغی باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.73692s, 18q