تاثیر زنبوردرمانی در درمان بیماری‌های سیستم ایمنی

۱۳۹۲/۰۴/۰۴ - ۱۵:۵۸ - کد خبر: 76606

سلامت نیوز : یک متخصص طب سنتی در خصوص زنبور درمانی ابراز عقیده کرد: این روش درمان در طب سنتی برای درمان بیماری‎هایی که سیستم ایمنی بدن را درگیر می‎کند از جمله MS و لوپوس استفاده می‌شود.

ناصر صابری در گفت‌وگو با (ایسنا) ، گفت: در یکی از آیه‌های سوره مبارکه نحل نیز به درمان از طریق نیش زنبور اشاره شده است. زنبوردرمانی یکی از روش‎های شناخته شده جهانی است که امروزه در جهان خصوصاً کشورهای پیشرفته به آن ارج می‎نهند.

وی درباره منشأ زنبوردرمانی، عنوان کرد: زنبوردرمانی یک روش درمانی کهن است و تاریخچه این روش به زمان شناخت انسان به زنبور مربوط می‌شود، انسان‎های اولیه از این روش در درمان روماتیسم استفاده می‌کردند که در دو دهه اخیر توجه ویژه‌ای به آن نشان داده‌اند. در حقیقت، مصریان قدیم و رومیان باستان به روش‎های مختلف از زنبوردرمانی استفاده می‎کردند. از جمله چای زنبور عسل برای درمان هاری، خاکستر زنبورعسل همراه با نوعی روغن برای تاسی و نیش زنبور به عنوان ضد درد استفاده می‌شد.

صابری تصریح کرد: زنبوردرمانی به چند شاخه تقسیم می‌شود. نیش، عسل، ژل رویال و موم که بیشتر نیش زنبور مورد توجه قرار گرفته و از آن برای درمان بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کند، از جمله بیماری MS و لوپوس استفاده می‌شود.

این متخصص طب سنتی گفت: خود عسل نیز دارای خواص درمانی زیادی است که بر اساس نوع عسل درمان‎های مختلفی انجام می‌شود. عسل شیرین بیان برای درمان عفونت‎های شدید معده و گوارش، گرده برای درمان التهاب پروستات که اگر با عسل همراه شود برای التهابات معده و موم هم برای درمان التهاب معده، سیستم ادراری و عفونت‎های دهانی قابل استفاده است. زنبور یکی از آفریده‌های مفید خداوند است که حتی از جسد و خاکسترش نیز استفاده می‌شود. اصلی‎ترین محصول زنبور عسل، نیش آن است که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صابری در خصوص نحوه درمان این روش، اظهار کرد: برای شروع درمان پس از گرفتن سابقه بیماری و شدت پیشرفت بیماری، تست‌ها و آزمایش‌های لازم را انجام داده و در صورت نداشتن هیچ‌گونه حساسیتی به نیش زنبور، درمان را آغاز می‌کنند که در هفته دو روز بسته به شدت بیماری، 100 تا 150 و 200 تا 300 و یا حتی بالاتر نیش دریافت می‌کنند که حداقل باید دو سال تحت درمان باشند و درکل 10 هزار نیش دریافت کنند.

وی یادآور شد: بیماران MS باید یکسری نکات را هنگام زنبور درمانی مورد توجه قرار دهند. از جمله عدم مصرف مواد غذایی سرد، چون زهر زنبور ماده شدیداً گرمی است، مصرف برخی از داروها نظیر ویتامین D و C به درمان کمک می‌کند. همچنین رفتن به حمام بین ساعات 7 تا 8 صبح را نیز در برنامه درمانی خود قرار دهند که اگر به این نکات توجه نشود درمان خیلی ضعیف یا اصلاً انجام نمی‌شود.

ناصری در خصوص عوارض درمانی این طب نیز خاطرنشان کرد: این نحوه درمان عوارض خاصی ندارد و وجود یک سری عوارض، از جمله سرگیجه و تهوع، اثرات درمانی زنبوردرمانی را تحت‌الشعاع قرار نمی‎دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
18.05579s, 19q