پیش از این تنها پزشکان عمومی در سامانه پزشک خانواده ثبت نام می‌کردند اما اکنون به همه تخصص‌ها تعمیم یافته است و دیگر متخصصان و جراحان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

پزشک خانواده علاوه بر پزشک عمومی به همه تخصص‌ها تعمیم یافت
سلامت نیوز : رئیس ستاد اجرایی پزشک خانواده گفت: پیش از این تنها پزشکان عمومی در سامانه پزشک خانواده ثبت نام می‌کردند اما اکنون به همه تخصص‌ها تعمیم یافته است و دیگر متخصصان و جراحان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

مسعود صالحی در گفتگو با ایلنا با اعلام این مطلب گفت: اگرچه پیش از این هم برخی از متخصصان در سامانه پزشک خانواده ثبت نام کرده بودند اما از این به بعد پزشک خانواده را بیش از گذشته به همه تخصص‌ها تعمیم داده‌ایم.

وی با تاکید براینکه پزشک خانواده نباید لزوما از پزشکان عمومی باشد، افزود: در صورت تمایل متخصصان ازجمله متخصصان اطفال و زنان و زایمان به ثبت نام در سامانه برنامه پزشک خانواده این امکان برای آن‌ها میسر است اما باید بدانند که وقتی به عنوان پزشک خانواده مشغول به کار می‌شوند فقط می‌توانند در سطح اول و پزشک عمومی مریض ببینند.

صالحی درمورد روند اجرای برنامه پزشک خانواده در تهران گفت: حدود ۲۰ روز دیگر ثبت نام پزشکان در سامانه برنامه پزشک خانواده ادامه خواهد یافت و بعد از آن به مردم تهران اعلام خواهیم کرد از این پزشکانی که ثبت نام کرده‌اند پزشک خانواده خود را انتخاب کنند که این هم حداقل مدت ۳ ماه زمان می‌برد.

وی تصریح کرد: در این دوره گذار مردم می‌توانند به هر پزشکی مراجعه کنند اما بعد از مدت زمانی که پزشک خانواده خود را انتخاب کردند یعنی حدود ۳تا ۴ ماه آینده دیگر این امکان وجود ندارد و تنها باید به پزشک خانواده خود مراجعه کنند.

وی با تاکید براینکه برنامه پزشک خانواده باید در استان‌های سراسر کشور اجرا شود، افزود: برنامه پزشک خانواده را نمی‌شود در یک استان اجرا و در استان دیگر اجرا نکنیم زیرا در این صورت ممکن است بیماران از شهری به شهر دیگر مراجعه کند که این اصلا مطلوب نیست.

صالحی خاطرنشان کرد: به دلیل عدم اعتبار لازم این امکان وجود نداشت که برنامه پزشک خانواده را در همه استان‌ها اجرایی کنیم از همین رو اجرای این برنامه از ۸ استان آغاز شد.

رئیس ستاد اجرایی پزشک خانواده ادامه داد: با توجه به تامین اعتبارات لازم برای برنامه پزشک خانواده، اجرای این برنامه در تمام کشور امکان پذیر شده است از همین رو به همه استان‌ها اعلام کرده‌ایم که مقدمات کار را برای اجرای برنامه فراهم کنند.

صالحی در پاسخ به این سوال که برنامه پزشک خانواده بعد از تهران در چه استان‌هایی اجرا خواهد شد، افزود: استان چهارمحال بختیاری که پیش از این نسخه ۰۱ برنامه پزشک خانواده را به مرحله اجرا در آورده بود وهمچنین استان کرمانشاه مقدمات کار را فراهم کرده‌اند و بیشترین تمایل را نسبت به اجرای برنامه دارند.

وی در واکنش به برخی انتقادات در نحوه اجرای برنامه پزشک خانواده در دوره وزارت طریقت منفرد گفت: اگر در دوره ایشان اصلاحاتی در برنامه صورت گرفته به این دلیل است که تغییر در ذات برنامه پزشک خانواده است به گونه‌ای که اصلاحات در برنامه پزشک خانواده در دوره خانم دستجردی به تصویب رسیده بود.

رئیس ستاد اجرایی پزشک خانواده تصریح کرد: آن چیزی که قبلا اجرا می‌شد اصلا برنامه پزشک خانواده نبود زیرا این برنامه مبتنی بر مدیریت منابع است در حالی که این مدیریت اصلا در برنامه قبلی وجود نداشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha