ضربه هاي شديد به چشم عاملي براي ابتلاي افراد به آب مرواريد است

۱۳۸۵/۱۱/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 791
ضربه هاي شديد به چشم عاملي براي ابتلاي افراد به آب مرواريد است

دکتر سهيلا فاضل نيا متخصص چشم درگفت و گو با ايسناگفت: ضربه هاي وارده به چشم به دو نوع نافذ و غيرنافذ تقسيم مي شوند که هر کدام در جايگاه خود مي تواند تهديدي براي بينايي افراد باشد.

وي با اشاره به اينکه ورود جسم خارجي به داخل چشم در حين کار از جمله ضربه هاي نافذ محسوب مي شود، افزود: در اين نوع صدمات بايد جسم خارجي پس از معاينات دقيق توسط پزشک متخصص سريعا از چشم خارج شود. در غير اين صورت صدمات جبران ناپذيري را در پي دارد.

دکتر فاضل نيا حدقه چشم (استخواني که کره چشم در آن قرار مي گيرد) را محافظي براي ضربات غيرنافذ همچون ضربات ناشي از تصادفات و برخورد جسم سنگين به چشم دانست و تصريح کرد: در مواقعي ضربات آنچنان شديد است که موجب کوفتگي، ورم و کبودي ناحيه دور چشم و حتي خونريزي رگ هاي داخل چشمي مي شود و به همين دليل فرد مصدوم بايد از انجام حرکات سنگين 24 تا 48 ساعت اوليه وقوع حادثه بپرهيزد.

وي تظاهرات باليني ضربات نافذ را در ساعات اوليه حادثه واضح تر از ضربات غيرنافذ عنوان و اظهار داشت : ميزان آسيب وارده به چشم در ضربات نافذ پس از يک هفته مشخص مي شود اما در ضربات غيرنافذ عوارض تا حدودي مزمن است و در برخي موارد علائم شديدتر ضربات وارده به چشم يک الي دوماه پس از سانحه بروز مي کند.

دکتر فاضل نيا بروز کدورت قرنيه يا بيماري آب مرواريد چشمي را يکي از اين عوارض در ضربات شديد وارده به چشم دانست و گفت: کبودي، خونريزي و ورم چشم ناشي از ضربات پس از 10 روز بهبود مي يابد اما عوارض شديد همچون آب مرواريد در اين نوع صدمات تهديدي براي بينايي افراد تلقي مي شود.

وي در پايان خاطرنشان کرد: ارجاع به موقع مصدوم به پزشک متخصص و پيروي از توصيه هاي پزشکي در طول دوره درمان مي تواند از بروز بسياري عوارض شديد از جمله کاهش بينايي پيشگيري کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
زهرا
سلام ضربه ای بسیار شدید به چشمم وارد شد که تا ساعت ها چشم درد وسردرد داشتم برای اینکه چشمم مبتلا به اب مروارید نشه چه کار کنم؟
kian
lotfan rah khoob kardan zarabat cheshm ham begooyid
بهار
سلام به چشم دخترم ضربه خورده ولی بعد از پنج روز التهابش از بین رفته فقط گاهی تاری دید داره دکتر از سلامتی چشمش مطمینه ولی خودش خیلی میترسه.از مطالبتون ممنونم کاشکی یه عکس از چشم بذارید رو صفحه
1.60348s, 23q