آقای مدیر درمان اعتیاد بدانید

۱۳۹۲/۰۶/۰۴ - ۱۳:۳۱ - کد خبر: 81158
سلامت نیوز : طی روزهای اخیر مدیركل محترم درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در چند مصاحبه تلاش كرده‌اند تا پاسخگوی بعضی از مطالبی باشند كه در دو سال گذشته انتظار می‌رفت تا ایشان به سبب جایگاه اداری خویش درباره آنها موضع مشخص و معقولی اتخاذ كنند كه متاسفانه هیچ گاه چنین نكردند. اینكه چه شده یا دارد چه می‌شود كه این مدیر محترم به ناگهان در مقام پاسخگویی به بسیاری از مطالبی برآمده‌اند كه مدت‌هاست متخصصان و درمانگران اعتیاد كشور درباره آنها سوال دارند احتمالا تا یكی، دو هفته آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ اگرچه در گذشته هیچ گاه تلاش نكرده‌ام تا پاسخی به مطالب این مدیر محترم بدهم چراكه معتقدم مردم خود می‌بینند و با گوشت و پوست خود لمس می‌كنند كه درمان اعتیاد در كشور چه حال و روزی دارد، آنچه باعث شد این چند سطر قلمی شود اقدام تاسف‌باری است كه روز سه‌شنبه در منطقه شوش اتفاق افتاد و گفته شد كه فردی مصرف‌كننده شیشه مبادرت به قتل دو كودك خردسال و زخمی كردن چند تن دیگر كرد. بلافاصله پس از این اقدام چند تن از همكاران خبرنگار به نمایندگی از افكار عمومی این پرسش را مطرح كردند كه چرا چنین می‌شود و تا كی باید شاهد چنین اعمالی بود؟

درست در همین روز مدیركل محترم درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در مصاحبه‌یی كه در سایت ستاد مذكور مندرج است مطالبی درباره اتفاقات چند روز گذشته در منطقه 12 شهر تهران و مشكلی كه برای یكی از مراكز گذری دارای مجوز از بهزیستی روی داد، بیان كرده‌اند كه اگرچه با توجه به شواهد و مستندات اداری منعكس شده به ستاد فوق و دفتر تحت مدیریت ایشان در دو سال گذشته متاسفانه شاهد هیچ اقدامی نبوده‌ایم و حداقل بدهكاری وی بی‌توجهی و عدم پاسخ‌دهی به موارد گزارش شده است ولی چون در صحبت‌های ایشان نكته‌یی وجود دارد كه می‌تواند پاسخی به پرسش رسانه‌ها از علت جنایت‌هایی از نوع جنایت شوش باشد بی‌مناسبت ندیدم در این باره موضوعی به استحضار مردم عزیز رسانده شود. مدیركل محترم درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در لابه‌لای تمام مطالب‌شان كه البته همه آنها جواب‌ها و پاسخ‌های مستدلی هم دارد از جمله به این نكته هم اشاره كرده‌اند كه «واضح است كه كسانی كه كارت درمان دارند به مراكز DIC مراجعه نمی‌كنند بلكه افرادی كه به دنبال وسایل تزریق برای خود هستند به مراكز DIC مراجعه می‌كنند.» صرف نظر از بخش پایانی این گفته كه بیشتر به نظر می‌رسد برای توجیه بعضی اقدامات تكراری انجام شده علیه معتادان باشد، تعجب و تاسف از قسمت نخست صحبت‌های این مدیر كشوری است...

كه ظاهرا حتی از آنچه در زیرمجموعه‌های تحت مدیریت‌شان می‌گذرد هم بی‌خبرند. مردم اگر می‌خواهند، بدانند كه درمان اعتیاد در چه حال و روزی است چرا چنین است، فقط همین را بدانند كه در حالی مراجعان به مراكز گذری یا مركز DIC دارای كارت‌هایی به عنوان كارت درمان هستند و بنابراین برخورد غیردرمانی و زورمدار با آنها مادام كه این كارت‌ها را دارند خلاف قانون است ایشان از وضوح نبود كارت درمان برای این عده از معتادان سخن می‌گویند! البته كاركرد این كارت‌ها نیز صرفا برای همین است یعنی عدم برخورد با آنها و مجرم ندانستن‌شان.

(راستی مگر در همین هفته پیش نبود كه اعلام شد منطقه شوش از لوث وجود معتادان پرخطر و فروشندگان مواد پاك شد پس چنین معتادانی از كجا آمده‌اند؟)

 دكتر فرید براتی‌سده
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79906s, 19q