زردی کودکان را به موقع درمان کنید

۱۳۹۲/۰۶/۰۷ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 81399
زردی کودکان را به موقع درمان کنید
سلامت نیوز : وقتی کوچولویی به جمع خانواده اضافه می‌شود، همه مراقبش هستند تا مشکلی برایش پیش نیاید و خطری تهدیدش نکند. با این حال، بیماری‌ها و مشکلاتی وجود دارد که ویژه این دوره است و سراغ نوزادان می‌رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ زردی از این بیماری هاست که بسیاری از نوزادان را درگیر می کند و موجب نگرانی والدین می شود. البته بعضی از پدر و مادرها هم چیزهایی درباره این بیماری شنیده اند و به کمک آنها می خواهند زودتر و بهتر مشکل را حل کنند. مثلا عده ای می گویند نوزادی که به زردی مبتلا می شود، حتما دچار مشکلات مغزی یا عقب افتادگی ذهنی خواهد شد و گروهی دیگر از انواع درمان های خانگی کمک می گیرند و به نوزاد مواد گیاهی و غیرگیاهی متفاوتی می دهند تا به کمک آنها زردی درمان شود. در صورتی که بیشتر این باورها اشتباه است و نه تنها نمی تواند در درمان زردی موثر باشد که حتی ممکن است مشکل آفرین هم بشود.

زردی نوزادان؛ شایع و قابل درمان

نوزادان زیادی دچار زردی می شوند و در نتیجه، بیشتر خانواده ها هم چنین وضعی را تجربه می کنند. آن طور که دکتر نسترن خسروی در این باره می گوید: زردی نوزادان از شایع ترین مشکلات دوران نوزادی است که حدود 60 درصد نوزادانی که بموقع و رسیده متولد شده اند و همچنین 80 درصد نوزادان نارس، طی دو هفته اول پس از تولد به آن دچار خواهند شد.

زردی را جدی بگیرید

خیلی وقت ها، پدر و مادر فکر می کنند زردی نوزادان مشکلی است که نیاز به مراجعه به پزشک ندارد و خودش برطرف خواهد شد. عده ای هم از درمان های خانگی کمک می گیرند و تصور می کنند شیوه های علمی به آن اندازه که می خواهند، موثر نیست. در صورتی که متخصصان بر درمان بموقع تاکید دارند و آن را ضروری می دانند.

دکتر خسروی، فوق تخصص نوزادان با تاکید بر اهمیت درمان بموقع زردی، در گفت وگو با جام جم یادآور می شود: در صورتی که زردی نوزاد افزایش یابد و میزان بیلی روبین بالا برود، بر سلول های مغز نوزاد اثر سمی خواهد گذاشت و در نتیجه، موجب بروز عوارض مغزی می شود.

به همین دلیل است که پزشکان بر درمان بموقع زردی تاکید می کنند و آن را موضوعی بسیار مهم می دانند. این فوق تخصص نوزادان در این باره می گوید: به خانواده ها توصیه می کنیم در صورتی که حس می کنند فرزندشان دچار زردی شده است، حتما به پزشک مراجعه کنند و براساس نظر او اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین خانواده ها باید از درمان های خانگی و خودسرانه اجتناب کنند.

زردی، علل متفاوتی دارد

دکتر خسروی با اشاره به این که زردی نوزادان علل متعدد و متفاوتی دارد، در این باره توضیح می دهد: زردی ممکن است به دلایل متفاوتی مانند ناسازگاری های گروه خونی مادر و نوزاد، کمبود آنزیم در گلبول های قرمز نوزاد یا مصرف دارو از سوی مادر یا نوزاد ایجاد شود.

وی می افزاید: عفونت دوره نوزادی یکی دیگر از علل ایجاد زردی است. همچنین، ممکن است زایمان سخت مادر موجب بروز خونریزی های مخفی نوزاد حین زایمان شده و همین مساله هم باعث ایجاد زردی شده باشد. به گفته این فوق تخصص نوزادان، بیماری های ارثی و متابولیک هم می تواند در بروز زردی موثر باشد. عفونت های ادراری از دیگر علل ایجاد زردی دوره نوزادی است که باید مورد توجه قرارگیرد؛ چراکه ممکن است زردی، تنها علامت عفونت ادراری در نوزاد باشد و به همین دلیل حتما باید از این نظر هم نوزاد را بررسی کرد.

دکتر خسروی درباره زردی فیزیولوژیک توضیح می دهد: یک حالت هم زردی فیزیولوژیک است که در آن نوزادان طی هفته اول پس از تولد و نوزادان نارس، طی دو هفته اول دچار زردی می شوند؛ البته میزان این زردی خیلی افزایش پیدا نمی کند و برای نوزاد هم خطری نخواهد داشت.

زردی شیر مادر

یکی دیگر از علل ایجاد زردی، زردی شیر مادر است که این مورد به دو دسته تقسیم می شود. دکتر خسروی با اشاره به این موضوع ادامه می دهد: یکی از این موارد زردی های زودرس است که طی چند روز اول پس از تولد ایجاد می شود و علت بروز آن هم کم شیر خوردن نوزاد است. درواقع چون نوزاد تازه متولد شده، ممکن است نتواند بخوبی شیر بخورد و مکیدن هایش قوی نباشد. از طرفی، جریان شیر مادر هم هنوز بخوبی برقرار نشده و همه این موارد ممکن است موجب شود، تعداد دفعاتی که نوزاد شیر می خورد کم بوده و در نتیجه زردی ایجاد شود.این فوق تخصص نوزادان می گوید: در این نوع زردی که در روزهای اول و به دلیل کم شیر خوردن نوزاد ایجاد شده است، به مادر توصیه می کنیم به طور مکرر و مرتب به کودک شیر بدهد تا او کالری کافی دریافت کند.

زردی زودرس در چند روز اول پس از تولد ایجاد می شود و حتی ممکن است، کودک هنوز در بیمارستان باشد، اما نوع دیگر زردی شیر مادر، زردی دیررس است که معمولا در اواخر هفته اول ایجاد می شود و به دلیل وجود موادی در شیر مادر است که نمی گذارد عملکرد آنزیم های کبد بخوبی انجام شود. همچنین چون هنوز عملکرد کبد نوزاد هم کامل نشده و نارس است، این مشکل ایجاد خواهد شد.

دکتر خسروی درباره این نوع زردی می گوید: این زردی با افزایش سن نوزاد و بهبود عملکرد آنزیم های کبدی بتدریج برطرف می شود. البته در این شرایط ممکن است میزان بیلی روبین افزایش یابد، ولی معمولا عوارض مغزی در این نوع زردی مشاهده نمی شود و احتیاجی به قطع کردن شیر مادر نیست؛ مگر در مواردی که میزان بیلی روبین خیلی بالا برود و با نظر پزشک شیر مادر قطع شود.

این فوق تخصص نوزادان با تاکید بر اهمیت تشخیص و درمان بموقع یادآور می شود: نوزادانی که به زردی مبتلا می شوند حتما باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند تا اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شود؛ البته توصیه می شود خانواده ها منتظر نمانند تا زردی به حدی برسد که در چهره نوزاد کاملا نمایان باشد؛ بلکه بهتر است براساس تاریخ هایی که از طرف پزشک تعیین می شود، برای ویزیت های دوره ای پس از تولد مراجعه کنند تا این مشکل بموقع تشخیص داده و درمان شود. همچنین نباید فراموش کنیم، اگر زردی نوزادان بموقع درمان شود، هیچ گونه خطر و عارضه ای نیز نخواهد داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.84402s, 18q