شرایط استفاده از کیت‌های تشخیص سریع ایدز اعلام شد/هشدار نسبت به واردات کیت‌های چینی

۱۳۹۲/۰۶/۱۲ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 81661

سلامت نیوز : عضو کمیته کشوری ایدز ضمن تشریح شرایط استفاده از کیت‌های تشخیص سریع HIV، نسبت به وجود موارد متعدد وارداتی این تست‌ها که ممکن است جواب مثبت کاذب را ایجاد کنند، هشدار داد و گفت: بر همین اساس وزارت بهداشت تاکید دارد که انجام تست HIV باید با مشاوره لازم همراه باشد.

دکتر مسعود مردانی درگفت‌وگو با (ایسنا)، درباره کیت‌های تشخیص سریع HIV، گفت: در برخی از موارد لازم است تشخیص زودهنگام بیماری HIV راداشته باشیم اما این موضوع برخی اوقات عملی نیست مگر با تست‌های تشخیص سریع HIV.

وی افزود: یکی از شایع‌ترین مواردی که تشخیص سریع HIV لازم می‌شود، مربوط به کادر پرستاری فعال در بخش عفونی و مراقبت از بیماران HIV مثبت است؛ چرا که احتمال آلودگی با سرسوزن آلوده در این پرستاران وجود دارد به طوری که ممکن است در حین مراقبت از بیمار، سوزن آلوده با دست خود پرستار نیز برخورد داشته باشد. این امر برای پرستاران کم تجربه بویژه در سال‌های نخست پس از فراغت از تحصیل، بسیار اتفاق می‌افتد.

مردانی درا ین باره ادامه داد: اگر نتوان سریع بیماری را در این پرستاران تشخیص داد، نمی‌توان به آنها کمکی کرد. در نخستین اقدام باید مشخص شود که HIV بیمار مربوطه مثبت بوده یا نه. همچنین تست‌هایی تحت عنوان HIV rapid test (تست تشخیص سریع اچ آی وی) وجود دارند که در طی چند ساعت می‌توانند تشخیص HIV را برای ما روشن کنند. این تست‌ها در همه جای دنیا وجود دارند.

وی تاکید کرد: در فردی که شبهه ابتلای وی به HIV وجود دارد، لازم است سریعا و در مدت زمانی کمتر از 72 ساعت داروی ضدویروس ایدز که ترکیبی از دو یا سه دارو است به مدت چهار هفته برایش تجویز شود. در چنین مواردی به تست تشخیص سریع HIV نیاز است.

این متخصص عفونی ادامه داد: در سال‌های اخیر در ایران نیز کیت‌های تشخیص سریع HIV توسط کمپانی‌های مختلف و اخیرا هم متوجه شدیم از کشور چین وارد شده است. با وجود آنکه کارایی این کیت‌ها از سوی سازمان جهانی بهداشت مورد تایید قرار گرفته، اما متاسفانه موارد متعدد وارداتی در سطح شهر وجود دارند که ممکن است جواب مثبت کاذب ایجاد کنند. چنین مواردی نه تنها رفع نگرانی نمی‌کنند بلکه ممکن است باعث افزایش نگرانی فرد مصرف کننده نیز شوند.

مردانی افزود: به همین دلیل وزارت بهداشت همواره تاکید دارد که انجام تست HIV حتما باید با مشاوره لازم همراه باشد. مشاوره کوتاه مدت می‌تواند فرد را آگاه کند که به تست تشخیص سریع نیاز دارد یا نه. همچنین در این مشاوره‌ها در صورت لزوم توصیه می‌شود که آزمایش مربوطه با روش‌های معمول انجام شود؛ چراکه مثبت کاذب بودن آن کمتر از تست‌های تشخیص سریع است.

عضو کمیته کشوری ایدز درعین حال ادامه داد: برخی از انواع تست‌های تشخیص سریع HIV که از سوی وزارت بهداشت تایید شده است از کیفیت خوبی برخوردارند و اکنون در بسیاری از مراکز بهداشتی - درمانی و اورژانس‌های بیمارستان‌های با تعداد تخت بالا، استفاده می‌شوند و توانسته راهگشای حل مسایل باشد.

وی همچنین تاکید کرد: برای افرادی که می‌خواهد مطلع شوند HIV دارند یا نه، بهترین کار مراجعه به پزشک معالج یا مراکز مشاوره است که به رایگان از مشاوره‌ها و تست مربوطه برخوردار می‌شوند.

مردانی در پاسخ به این سوال که چه افرادی باید این تست‌ها را انجام دهند، گفت: در معتادان تزریقی مواد مخدر و افرادی که حتی یک بار در عمرشان سابقه تزریق مواد دارند، افرادی که مکررا خون و فراورده‌های خونی دریافت می‌کنند مانند بیماران هموفیلی، بیماران نارسایی مزمن کلیوی، همودیالیز، پیوند کلیه، تمامی افرادی که شریک جنسی آلوده دارند، تماس‌های جنسی متعدد محافظت نشده، افرادی که از مادر HIV مثبت به دنیا آمده‌اند، افرادی که بواسطه شغل‌شان ممکن است با خون آلوده تماس داشته باشند مانند پرسنل پزشکی، پرستاران و... باید از این تست‌ها به منظور تشخیص سریع استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این کیت‌های تشخیصی در داروخانه‌ها برای عموم در دسترس است، گفت: این تست‌ها در بسیاری از آزمایشگاه‌ها در دسترس هستند اما در کمیته کشوری ایدز توصیه کردیم که شرایط طوری باشد که در مراکز بهداشتی درمانی و مراکز مشاوره سراسر کشور به رایگان در اختیار افراد قرار گیرد. توصیه نمی‌شود افراد برای تهیه این تست‌ها به داروخانه‌ها مراجعه کنند؛ چرا که موارد مثبت کاذب باعث ایجاد تشویش اذهان عمومی می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85911s, 18q