دغدغه های شروع مدرسه

۱۳۹۲/۰۶/۱۳ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 81741
سلامت نیوز : اصولا هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است . ورود به مدرسه یکی از این موارد است .خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خوگرفته و اضطراب آنها برطرف می شود .اما بعضی از افزاد به دلیل خجالتی و کم رو بودن ، افسردگی و وسواس قدرت تطابق و پذیرش کافی نداشته و اضطراب و ترس آنها برای مدت طولانی باقی می ماند .
به گزارش سلامت نیوز ،اصولا هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است . ورود به مدرسه یکی از این موارد است .خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خوگرفته و اضطراب آنها برطرف می شود .اما بعضی از افزاد به دلیل خجالتی و کم رو بودن ، افسردگی و وسواس قدرت تطابق و پذیرش کافی نداشته و اضطراب و ترس آنها برای مدت طولانی باقی می ماند .
بیشتر کودکان مشکل و ناراحتی خود را از طریق امتناع و اجتناب از مدرسه رفتن ابراز می کنند و بسیاری دیگر از کودکان سر درد ، اختلالات گوارشی ، اختلال اشتها و کابوس های شبانه دچار می شود.
متاسفانه در صورت عدم برخورد صحیح این مشکل غالبا ماندگار خواهد ماند و با عوارضی هم چون افت تحصیلی ، اختلال رفتاری و حتی افسردگی و اضطراب یا هراس اجتماعی همراه خواهد بود .
در رابطه با امتناع و خودداری کودکان از رفتن به مدرسه یا به سختی رفتن به مدرسه چند علت یا اختلال را می توان نام برد :
اضطراب یا هراس از مدرسه ،اضطراب جدایی ، تنش پس از فاجعه ، اختلال وحشت زدگی ، هراس های ساده ،اختلال رفتاری ، عدم وجود امنیت در مدرسه .

آماده سازی کودک برای مدرسه ورود به یک محیط جدید وارتباط با افراد نا آشنا و تغییر برنامه روزانه برای هر فردی اضطراب آور و تنش زا است و این مسئله در کودکان کمرو ، کلاس اولی و جابجایی مدرسه شایع تر است .برای به حداقل رساندن تنش و آماده کردن کودک برای ورود به مدرسه توجه به برخی نکات می تواند کمک کننده باشد .
توجه به سن کودک به گزارش سلامت نیوز ،سن و مرحله ی تکاملی کودک و دغدغه های فکری مخصوص آن سن را در نظر داشته باشید .
آشنا کردن کودک با محیط مدرسه چند روز تا یکی دو هفته مانده به مدرسه و نه زودتر با هماهنگی قبلی کودک را به مدرسه ببرید . بسیار خوب خواهد بود که کودکی بزرگتر از او که در همان مدرسه می رود او را همراهی کند و تمام قسمت های مدرسه را به او نشان دهید که شامل کلاس او ، دست شویی ، بوفه ، اتاق ناظم و مدیر مدرسه ، کتابخانه و ..می باشد . اگر در مدرسه مراسم صبحگاهی داشته باشند بهتر است توضیحاتی مختصر در رابطه با نحوه اجرا آن داده شود . دیدار با مدرسه برای دو تا سه بار و گذراندن مدتی در آن در ایجاد آرامش و احساس تعلق به مدرسه در کودک بسیار مفید خواهد بود .
ملاقات با معلم اگر امکان پذیر باشد چند روز قبل از شروع مدرسه به اتفاق فرزندتات سری به مدرسه زده و معلم او را ملاقات کنید و در حضور فرزندتان قواعد اصلی حاکم بر مدرسه و کلاس درس ، محل دست شویی و محل نگه داری وسایل شخصی را بپرسید . اکثر معلمان در گفت و گو با کودکان صبور بوده و در پرسش از آنها منتظر می مانند تا یخ کودک آب شود و خودش پاسخگو باشند .شما فقط زمانی دخالت کنید و به جای او پاسخ سوالات را دهید که مکث او بیش از حد طول بکشد و یا جواب را نداند .
تمرین در منزل از چند روز قبل از شروع مدرسه با بازی های نمایشی و ایفای نقش ( معلم ، شاگرد ، همکلاسی و ..) طریقه صحیح سوال کردن ، اجازه گرفتن ، معرفی خود ، درخواست کمک و ... را با او تمرین کنید . بایستی از چند روز قبل از شروع مدرسه ، برنامه روزانه او بر اساس الگوی جدیدی که در مدرسه خواهد داشت شروع و تنظیم شود .( ساعت خواب ، زمان ، طول مدت تماشای تلویزیون و ..).
اولین روزهای مدرسه ابه گزارش سلامت نیوز ،حساسات و عواطف کودک را درک کنید و تائید کنید و بگویید که بیشتر کودکان نیز تا حدی نگران و هیجان زده هستند . باید سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و ابراز دل تنگی برای او نکنید و اوقات خوبی که در مدرسه خواهد داشت را به او متذکر شوید . حتی اگر کودک شما سرویس دارد در روزهای اول شما او را به مدرسه ببرید و در صورت خواست کودک و اجازه مدرسه اور ا تا کلاس همراهی کنید . در زمان ترک او بیش از حد تعلل نکنید و برای خداحافظی بیش از دو باربرنگردید . در گفت و گوهای روزانه پس از مدرسه وضعیت روانی او را ارزیابی کنید .
گفت و گوهای مناسب روزانه پس از مدرسه گفت و گوهای ماسب روزانه فرصت خوبی برای دست یابی به افکار و ذهن کودک و نیز تمرین بسیار خوبی برای کودک در ابراز خود است . مثلا می توانید از او بپرسید امروز چی یاد گرفتی که قبلا نمی دونستی ، با چند تا از همکلاسی هایت صحبت کردی ؟امرزو زنگ تفریح چه کارهایی کردی و ...
اضطراب جدایی در رفتن به مدرسه اگر اضطراب جدایی فقط یا عمدتا در زمان رفتن به مدرسه باشد . شما والدین با هماهنگی با معلمان می توانید مسائل زیر را به کار گیرید : شما والدین باید مدرسه رفتن و تحصیل را به عنوان وظیفه و مسئولیت کودک در نظر بگیرید ، هیچ گاه دوست نداشتن را به عنوان عذر و بهانه مدرسه نپذیرید . برای رفتن به مدرسه کودک را از قبل آماده کنید . روز خرید لوازم مدرسه را به یک روز خاص تبدیل کنید .اگر اضطراب جدایی با یکی از والدین شدیدتر باشد ، والد دیگر کودک را به مدرسه ببرد .
اولیا مدرسه به گزارش سلامت نیوز ،نقش اولیا مدرسه در اصلاح اضطراب جدایی دست کمی از نقش والدین ندارد . از نظر سیستم آموزشی ، دوران ابتدایی را بایستی دوران آموزش اجتماعی شدن و هدفنمد شدن در زندگی نامید و با یک امکانات حداقل ولی با برنامه درست و صحیح می توان با فراهم آوردن جوی دوستانه ، شادی بخش و کم تنش به این اهداف دست یافت .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90534s, 19q