تکرر ادرار چگونه به وجود می‌آید؟

۱۳۹۲/۰۶/۱۳ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 81754

سلامت نیوز : یک اورلوژیست گفت: تکرر ادراری به خودی خود نشانه دیابت نیست و باید آزمایش خون برای مشخص شدن ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت انجام گیرد.

دکتر کاظم رادان در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: تنظیمات عصبی مثانه انسان طوری است که می‌تواند حدود 250 سی‌ سی ادرار را نگهداری کند، بدون این‌ که برای فرد مشکلی ایجاد شود اما گاهی حجم مثانه کم می‌شود و فرد با چند قطره ادرار نیز نیاز به تخلیه احساس می‌کند که به این حالت "مثانه بی‌ثبات" می‌گویند، اما بیشترین مشکلات مثانه به مشکلات عصبی آن مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: در زنان شایع‌ترین عامل تکرر ادرار، زایمان‌های مکرر است زیرا مثانه و گردن مثانه یک زاویه طبیعی دارد که این زاویه طی زایمان‌ها به علت فشار نوزاد و حجم سر نوزاد هنگام زایمان تغییر می‌کند و موجب تکرر ادرار در مادر می‌شود که عموما با بی‌اختیاری چند قطره‌ای نیز همراه است. شدیدترین نوع این مشکل در خانم‌ها با عنوان "افتادگی مثانه" مطرح می‌شود.

این ارولوژیست تصریح کرد: تکرر ادرار در افراد دیابتی به نوع دیابت این افراد بستگی دارد. در نوع دیابت شیرین به علت این‌ که دیابت، اعصاب را مورد تعرض قرار می‌دهد عصب‌های مثانه نیز از این امر مستثنی نیستند.

وی دلیل تکرر ادرار در نوع دیابت عصبی را افزایش حجم ادرار دانست و عنوان کرد: تکرر ادرار به خودی خود یک مشکل نیست و باید در مجموعه‌ای از عوامل مورد بررسی قرار گیرد. عواملی مانند بی‌اختیاری ادرار و شب‌ادراری.

رادان همچنین بسیاری از تکررهای ادراری را مقطعی و به دلیل شرایط روحی و فکری فرد اعلام کرد و گفت: عوامل طبیعی مانند هوای سرد، رفتن از مکان گرمسیر به سردسیر، خوردن بعضی مواد غذایی مانند ترب سیاه که موجب افزایش حجم ادرار می‌شود، می‌توانند دلایل تکرر ادرار باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81403s, 18q