هشدار چشم پزشکان به بیماران دیابتی/ عوارض چشمی و خطر کوری

۱۳۹۲/۰۶/۱۷ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 82015
سلامت نیوز : یک فوق تخصص شبکیه ضمن هشدار نسبت به احتمال بالای بروز عوارض چشمی در بیمارانی که بیش از 5 سال سابقه ابتلا به دیابت دارند، گفت:‌ لازم است وضعیت‌ بیمار به طور منظم کنترل شود تا بر حسب پیشرفت بیماری، به موقع تحت درمانهای دارویی، لیزر و یا روش جدیدتر تزریق داخل چشمی قرار بگیرد تا رتینوپاتی منجر به کوری‌ نشود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دكتر مسعود سهیلیان رتینوپاتی دیابتی(عوارض چشمی ناشی از دیابت) را یکی از علل اصلی کاهش دید دانست و بیان کرد: دیابت، یك بیماری پیش‌رونده است، یعنی اثرات خود را به تدریج بر جای می‌گذارد.

به گفته وی، دیابت از جمله بیماریهایی است که در صورت عدم رسیدگی و درمان، باعث بروز عوارض شدیدی مانند آب مروارید، آب سیاه و مهم‌تر از همه صدمه به رگ‌های خونی داخل چشم می‌گردد تا حدی که ممکن است كوری فرد را به همراه داشته باشد.

سهیلیان ادامه داد: رتینوپاتی دیابتی عارضه چشمی ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد و می‌تواند باعث تخریب شبکیه شده و در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز می­فرستد را تار كند.

این جراح و متخصص چشم ادامه داد: این بیماری همچنین می‌تواند روی شبکیه چشم اثر بگذارد و باعث جداشدن شبکیه و خونریزی داخل زجاجیه شود.

وی با بیان اینکه معمولا کسانی که بیش از 5 سال سابقه ابتلا به دیابت دارند ممکن است دچار رتینوپاتی شوند، هشدارداد: هرچه زمان ابتلا به بیماری دیابت بیشتر شود، امکان تاثیر این بیماری بر بافت شبکیه چشم بیشتر می‌شود.

سهیلیان اضافه كرد: اگر فرد دیابتی گرفتار رتینوپاتی شد، لازم است وضعیت‌ او به صورت منظم  کنترل شود تا به موقع تحت درمانهای دارویی، لیزر، یا روشهای جدیدتری چون تزریقات داخل چشمی و به طورکلی برحسب پیشرفت بیماری مورد مراقبتهای خاص قرار بگیرد تا رتینوپاتی منجر به کوری‌ بیمار نشود.

این فوق تخصص شبكیه راههای درمان رتینوپاتی دیابتی را برشمرد و گفت: داروهایی که از بروز تورم روی شبکیه پیشگیری می‌کنند، داروهایی که از خونریزی شبکیه جلوگیری می‌کنند یا روش های جراحی مانند جراحی ویترکتومی و لیزر بسته به مرحله پیشرفت بیماری برای درمان رتینوپاتی دیابتی بكار گرفته می‌شوند

سهیلیان در ادامه به برگزاری بیست و سومین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران اشاره كرد و گفت:‌ این كنگره یك روز پیش از آغاز برنامه اصلی یعنی ششم آبان ماه را به گروههای فوق تخصصی اختصاص داده است كه در این روز گروه فوق تخصصی شبکیه نیز سمپوزیومی را برگزار خواهد كرد كه طی آن تکنیکهای جدید جراحی شبکیه به بحث گذاشته می‌شوند.

وی دراین‌باره توضیح داد: بنده نیز در این سمپوزیوم درباره تکنیکهای نوین جراحی شبکیه با عنوان "روشهای جراحی ویترکتومی مدرن" سخنرانی خواهم داشت.

به گفته سهیلیان، جراحی "توام ویترکتومی و کاتاراکت" نیز یکی دیگر از مباحثی است که در این کنگره مطرح می‌شود.

بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از 6 تا 9 آبان 92 در مرکز همایشهای رازی تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.20474s, 18q