مرکز توسعه پایدار نظام سلامت کشور تشکیل می‌شود

۱۳۹۲/۰۶/۲۰ - ۰۹:۱۰ - کد خبر: 82205
سلامت نیوز : رییس سازمان نظام پزشکی کشور از تشکیل «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت کشور» در این سازمان خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ "علیرضا زالی" با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور وی، محمود فاضل (عضو شورایعالی نظام پزشکی کشور)، نسرین معظمی (استاد بیوتکنولوژی) و علی جوادی پویا (مدیر منطقه‌ای غرب آسیای یوروسرت و مدیر عامل گروه بین المللی توسعه پایدار) گفت: در این جلسه مقرر شد «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت کشور» در سازمان نظام پزشکی مستقر و تشکیل شود.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: این مرکز به منظور تحقق ظرفیت‌ها و اهداف موجود در قانون سازمان نظام پزشکی کشور و در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران تشکیل می‌شود.

زالی توسعه پایدار را مفهومی میان بخشی و میان رشته‌ای معرفی کرد و افزود: سلامت، محور بنیادین توسعه پایدار بوده و تحقق آن دغدغه همه جوامع بشری است و «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت» به عنوان مرکز تعالی (Center of Excellence) در سازمان نظام پزشکی (پارلمان سلامت کشور) خواهد بود.

رییس سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به اتخاذ برخی تصمیم‌ها درباره اهداف و کارکرد‌های و «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت» در جلسه مذکور گفت: طراحی و تشکیل نظام دیده بانی مدیریت کیفیت، کیفیت سنجی، استقرار استاندارد‌ها و تدوین راهنماهای خدمات پزشکی در تمام بخش‌های مرتبط با حوزهٔ سلامت به عنوان نهاد اعتبار بخشی (Accreditation Body) خدمات سلامت از مهم‌ترین اهداف این مرکز است.

علیرضا زالی تلاش همه جانبه در جهت ارتقای برندینگ صنعت سلامت (Health Industry) و همچنین برنامه ریزی برای ارتقای برند سازمان نظام پزشکی در حوزه سلامت را از برنامه‌های و «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت» عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی ما باید به گونه‌ای باشد که نظام پزشکی ایران نماد نهاد پیشروی منطقه‌ای و جهانی در حوزه سلامت باشد.

وی ثبت برند سازمان نظام پزشکی کشور در سازمان‌های جهانی، در جهت حفاظت از حقوق برند سازمان و هم چنین
- تشکیل شورای مشورتی با مشارکت و هم افزایی نهادهای مختلف مدنی، خصوصی، بین المللی و دولتی،
- تشکیل نهاد مشاور با مشارکت نظام پولی و بانکی برای تامین مالی پروژه‌های سلامت کشور
- همکاری با نهادهای بین المللی و تاثیرگذاری برای ایفای نقشی پررنگ‌تر جهت تحقق اهداف توسعه هزاره ملل متحد از طریق عضویت یا همکاری در UN Global Compact (معاهدهٔ جهانی ملل متحد)، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، برنامه جهانی غذا (WFP)، یونسکو، یونیسف و دیگر آژانس‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه سازمان ملل برنامه ریزی برای تحقق فرایند محوری و چابکی سازمانی در سازمان نظام پزشکی کشور را از دیگر اهداف و برنامه‌های «مرکز توسعه پایدار نظام سلامت»» عنوان کرد.

رییس سازمان نظام پزشکی همچنین به استفاده از ظرفیت این مرکز برای طراحی، اخذ مجوزهای لازم و تشکیل پژوهشکده‌ای با هدف پژوهشهای بنیادین در حوزهٔ توسعه پایدار سلامت هم به عنوان یکی از برنامه‌های مهم اشاره کرد.

در این جلسه مسوولیت پیگیری، تشکیل و استقرار هر چه سریع‌تر مرکز مذکور از جانب ریاست سازمان به دکتر محمود فاضل واگذار شد.

در این جلسه گزارشی تفضیلی دربارهٔ پروژه «مرکز منطقه‌ای پژوهش و تولید واکسن» (Regional Center for Research and Production of Vaccines) ارائه شد. این پروژه پیش‌تر با سرمایه گذاری بانک توسعه اسلامی (IDB) و با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال ۲۰۰۷ میلادی و با مدیریت علمی و اجرایی پروفسور نسرین معظمی شروع شده اما به دلایلی متوقف ماند. در این جلسه مقرر شد این پروژه این بار با محوریت سازمان نظام پزشکی و به عنوان یک پروژهٔ محرک توسعه (Flagship) و اولین پروژه مرکز توسعه پایدار سلامت کشور اجرا شود.

در این جلسه مقرر شد اجرای طرح ملی تولید میکروآلگ برای تولید مواد دارویی، بهداشتی و افزودنی‌های غذایی، مصوب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، که در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران با هدایت پروفسور نسرین معظمی پیش رفته است، به سازمان نظام پزشکی و مرکز توسعه پایدار سلامت سپرده شود.

ضمنا، دفتر منطقه‌ای غرب آسیای یورو سرت و گروه بین المللی توسعه پایدار به عنوان همکار و عضو معاهده جهانی ملل متحد، متعهد شد ضمن انتقال تجربیات خود در تشکیل دفا‌تر و مراکز توسعه پایدار، تمامی مساعی ملی و بین المللی خود را در هم افزایی با سازمان نظام پزشکی برای تحقق این مهم به کار گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25371s, 18q