تأثیر منفی تلفن همراه بر مغز انسان اثبات نشده است

۱۳۹۲/۰۶/۲۱ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 82340
سلامت نیوز : به گفته یک پزشک متخصص مغز و اعصاب، هنوز نتیجه تحقیقات دانشمندان تأثیرات منفی امواج الکترومغناطیس تلفن همراه در مغز انسان به اثبات نهایی نرسیده است.

دکتر عبدالرضا قریشی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: علی‎رغم حدس و گمان‎هایی که دانشمندان و محققان در مورد اثر سوء امواج الکترومغناطیس گوشی‎های تلفن همراه بر سلامتی مغز انسان مطرح می‎کنند، مطالعات اخیر این فرضیات را رد می‎کند.

وی با تأکید بر اینکه برطبق آمار ارائه شده افرادی که مدتی بیشتر از 30 دقیقه را صرف گفتگو با تلفن همراه می‎کنند بیشتر در معرض آسیب قرار دارند، افزود: با توجه به این که آمار ارائه شده از سوی دانشمندان از تأثیر سوء این امواج در مورد افراد یاد شده حکایت دارد اما تاکنون هیچ نشانه‎ای از آسیب دیدگی در این بخش از مغز (نزدیکی گوش) با استفاده از تلفن همراه مشاهده نشده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به این که انسان در محیطی غیرایزوله زندگی می‎کند که لاجرم تأثیرات متفاوتی بر انسان دارد، ادامه داد: امواج گوشی و آنتن‎های تلفن همراه در زمره امواج فرکانس رادیویی قرار می‌گیرد که اثر تخریبی روی بافت‎های زنده نداشته و فقط منجر به افزایش دمای ناحیه‎ای از بدن می‌شوند که در معرض تابش قرار گرفته است.

قریشی تأثیر این امواج بر کودکان را بیش از سایر اقشار جامعه برشمرد و افزود: کودکان همواره بیشتر در معرض خطر امواج تلفن‎ها هستند چرا که سیستم عصبی کودکان در حال رشد و جذب انرژی از ناحیه سر است و به همین علت کودکان باید از استفاده بیش از حد از این ابزار خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: سازندگان گوشی‎های همراه یقیناً آزمایشات ضروری در زمینه تأثیرات این ابزار بر سلامتی انسان را انجام داده‎اند که توانسته‎اند آن را به فروش و توزیع انبوه برسانند پس کاربران تلفن همراه‎ نباید چندان نگران استفاده از این شی و تأثیرات منفی آن باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.7879s, 19q