بهترین کیف و ‌کفش مدرسه

۱۳۹۲/۰۶/۲۳ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 82424
بهترین کیف و ‌کفش مدرسه
سلامت نیوز : این روزها، بچه‌ها کم‌کم آماده حضور در مدرسه و کلاس درس می‌شوند و آنچه را لازم دارند، تهیه می‌کنند. خیلی‌ها هم علاوه بر دفتر، مداد و خودکار، به فکر خرید کیف و کفش جدید هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ برای همین هم بازار خرید و فروش کیف و کفش مدرسه حسابی داغ شده است. در این میان، پدر و مادر معمولا به فرزندشان توصیه می کنند کیف و کفشی را بخرد که هم راحت و زیباست و هم قیمت مناسبی دارد.

بچه ها هم بیشتر فقط به زیبایی، طرح و رنگ کیف یا کفش توجه دارند. در صورتی که متخصصان می گویند زیبایی باید آخرین اولویت شما برای خرید کیف یا کفش مناسب مدرسه باشد.

به مارک ها توجه نکنید

بعضی دانش آموزان بیشتر از این که براحتی یا حتی زیبایی فکر کنند، به فکر مارک های معروف کیف و کفش هستند و راضی نمی شوند کفشی معمولی یا کیفی بدون مارک بخرند. آنها تصور می کنند با این کار جلوی دوستان و همکلاسی ها ی شان کم می آورند. زمانی هم که بخواهید آنها را متقاعد کنید که راحتی مهم تر از مارک و مدل است، حرف شما را باور نمی کنند.

آنها معمولا می گویند راحت بودن یا نبودن کفش یا کیف مدرسه هیچ تاثیری نخواهد داشت و نمی تواند مشکلی برای شان ایجاد کند.دکتر فرزانه ترکان، اما نظر دیگری دارد و می گوید: راحتی کفش موجب می شود دانش آموزان در طول سال تحصیلی و زمانی که در مدرسه حضور دارند از نظر ذهنی و فکری آرامش بیشتری داشته و راحت تر باشند. از طرف دیگر، نباید فراموش کنیم در بسیاری از مواقع دردهایی که در ناحیه زانو، لگن یا کمر ایجاد می شود ناشی از پوشیدن کفش نامناسب و اختلال کف پاست.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت وگو با «جام جم» در این باره توضیح می دهد: آن طور که ثابت شده است، قدرت یادگیری و تمرکز بچه هایی که کفش راحت و مناسبی در مدرسه می پوشند، بیشتر و بهتر از دیگر همکلاسی هاست و در مقابل، کسانی که کفشی ناراحت می پوشند و پاهایشان اذیت می شود، تمرکز و توجه کافی را ندارند.

بنابراین خرید کفش مناسب، بسیار مهم است و به هیچ وجه نباید به سادگی از کنار این موضوع گذشت. وی تاکید می کند: زیبایی و مارک کفش باید به عنوان آخرین معیار در نظر گرفته شود. در صورتی که متأسفانه این روزها، گاهی می بینیم بچه ها فقط به فکر خریدن مارکی خاص یا مدلی جدید هستند و بیش از هر چیز به زیبایی و ظاهر کفش توجه می کنند. پس توصیه می شود، والدین این موضوع را در نظر داشته باشند و هیچ وقت زیر بار خرید این نوع کفش ها نروند.

کفش جا باز نمی کند

خیلی وقت ها، کفش کمی تنگ است و پا را اذیت می کند، اما فروشنده ها می گویند: «نگران نباشید؛ چند روز بپوشید، جا باز می کند!» در حالی که دکتر ترکان این موضوع را تائید نمی کند و می گوید: کفش مناسب باید حدود نیم سایز بزرگ تر از اندازه پای فرد باشد، چون کفش جا باز نمی کند و این باور اشتباه است. کفشی مناسب است که در همان لحظه اول، فرد با آن احساس راحتی کند.

وی برای خرید کفش مناسب به والدین چنین توصیه می کند: حتما باید بعدازظهر که پا در بزرگ ترین حالت ممکن قرار دارد، برای خرید کفش مراجعه کنید.

همچنین برای خرید کفش حتما باید به مدل پای فرد نیز توجه داشته باشید. در واقع، اگر طرح کف پای افراد مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه می شویم مدل پای هر کس با دیگری فرق می کند و به همین دلیل هر کس باید متناسب با مدل خاص پای خودش، کفش مناسب را انتخاب کند به این معنا که اگر کفشی برای یکی از فرزندان شما راحت و مناسب است، لزوما برای بقیه بچه ها این طور نخواهد بود. این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یادآور می شود: بهترین کفش، کفشی است که رویه چرمی داشته باشد، چون در کفش های چرمی انتقال هوا بین پوست و خارج بهتر برقرار می شود. پوشیدن کفش های پلاستیکی نمی تواند چنین وضعی را ایجاد کند و در نتیجه، تعریق زیاد پا حتی می تواند باعث ایجاد عفونت های قارچی بین انگشتان پای کودک شود.

به گفته دکتر ترکان، کفش نه باید تخت باشد و کف پا در آن فقط به اندازه لایه ای کوچک از زمین فاصله داشته باشد و نه کفش پاشنه بلند مناسب است. کفش مناسب باید لژ کوچکی زیر پای فرد داشته و حتی المقدور بهتر است این لژ بین پنجه و پاشنه پا نیز همسان باشد یا حدود یک سانتی متر نسبت به جلوی پا بیشتر باشد. پوشیدن چنین کفش هایی باعث می شود، فشار به طور یکسان در کف پا و بین پنجه و پاشنه توزیع شود و در نتیجه وضع بهتری ایجاد می کند.

وی خاطرنشان می کند: کفش های نوک باریک هم با ایجاد فشار روی انگشتان پا به هیچ عنوان مناسب نیست و حتما باید هنگام خرید از کفش هایی که پنجه های پهنی دارد و نوک آنها خیلی باریک نیست، انتخاب کنید.

کوله پشتی با بندهای پهن بخرید

دکتر ترکان ضمن بیان این که کوله پشتی ها بهترین انتخاب برای خرید کیف مدرسه به شمار می آید، توضیح می دهد: بهترین کیف مدرسه، کوله پشتی های دوبنده است و استفاده از کیف هایی که یک طرفه روی شانه قرار می گیرد یا کیف هایی که دانش آموز باید آنها را در دست بگیرد، به هیچ عنوان برای مدرسه مناسب نیست.

با توجه به این که معمولا دانش آموزان تعداد زیادی کتاب و دفتر را همراه خودشان به مدرسه می برند، بسیار مهم است کیفی انتخاب کنیم که فشار کمتری به آنها وارد می کند. این متخصص طب فیزیکی در این باره یادآور می شود: کیف های دستی باعث می شود فشار زیادی به عضلات ناحیه مچ دست و بویژه آرنج وارد شود و اگر دانش آموز از کیف هایی استفاده کند که به صورت یک طرفه روی شانه قرار می گیرد، عضلات شانه و گردن زیر فشار خواهد بود؛ بنابراین بهترین مدل کیف مدرسه، کوله پشتی های دوبنده است.

وی می افزاید: بعضی از کوله پشتی ها، علاوه بر بندهای شانه، بند مخصوص کمر هم دارد و به همین دلیل انتخاب بهتری به حساب می آید. در واقع، کوله پشتی هایی که بندهای بیشتر و پهن تری دارد، انتخاب مناسب تری است.

کوله پشتی ها از کیف های چرخ دار، بهترند

این روزها کیف های چرخداری هم روانه بازار شده و خیلی برای کاهش فشار از این نوع کیف استفاده می کنند، اما دکتر ترکان می گوید: کوله پشتی ها در مقایسه با این نوع کیف ها هم انتخاب بهتری است، اما در صورتی که دانش آموزان و بویژه کودکان، واقعا ناچار هستند تعداد زیادی دفتر و کتاب با خودشان حمل کنند، استفاده از این کیف ها اجتناب ناپذیر می شود، اما این کیف ها هم مشکلات خاص خودش را دارد و در طولانی مدت باعث می شود با کشیدن کیف، به ناحیه مچ و آرنج کودک فشار وارد شود.

حمل نادرست کوله پشتی ها

اگر فکر می کنید استفاده از کیف های نامناسب یا استفاده نامناسب از کوله پشتی ها، خطری ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند باید بدانید به گفته دکتر ترکان، چنین فکری اشتباه است و استفاده از کیف های نامناسب یا حمل نادرست کوله پشتی ها می تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود. وی توضیح می دهد: حمل یک طرفه کوله پشتی ها موجب وارد شدن فشار یک طرفه شده و به بروز دردهای عضلانی منجر می شود. از طرف دیگر، حمل نادرست این کیف ها حتی می تواند باعث انحراف ستون مهره های دانش آموز نیز بشود.

توصیه می شود تا جایی که امکان دارد، تعداد کتاب هایی را که کودکان مجبورند هر روز با خودشان حمل کنند، کاهش دهید تا صدمات و مشکلات ناشی از حمل بار کاهش یابد و در صورتی که لازم است تعداد زیادی کتاب با خود ببرند نیز از کیف های مناسب استفاده کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.12927s, 18q