پیشگیری از بروز بیماری‌های التهابی با مواد مغذی

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 82707

سلامت نیوز : یک دکترای تخصصی تغذیه گفت: التهاب یکی از علل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان است، مواد مغذی می‌توانند با اثر ضد التهابی از بروز بیماری‌های مزمن جلوگیری کنند.

دکتر احمد ساعدی صومعه علیا در گفت وگو با ایسنا ، گفت: یکی از مهمترین اکتشافاتی که در دهه گذشته اتفاق افتاد این بود که متخصصان دریافتند که بیشتر بیماری‌های مزمن از بیماری‌های قلبی عروقی گرفته تا آسم و سرطان را می‌توان با تغذیه مناسب پیشگیری و یا کمک به درمان کرد.

وی با بیان اینکه مطالعات نشان داده که التهاب یکی از علت های اصلی بیماری های قلبی عروقی و سرطان است، افزود: مواد مغذی از دو مسیر می‌توانند اثرات ضد التهابی داشته باشند، یکی اثرات ضد التهابی مواد مغذی آنتی اکسیدان و اثرات ضد التهابی اسیدهای چرب امگا 3، در یک تغذیه مناسب هر دو عامل ذکر شده که می توانند باعث کاهش التهاب شده و در نهایت از بروز بیماری های التهابی که بار بیماری بسیار زیادی را به سیستم بهداشت و درمان کشور وارد می کند جلوگیری کنند.

ساعدی تصریح کرد: از مکانیسم های عمده‌ای که می توان در رابطه با نقش آنتی اکسیدان‌ها در کاهش التهاب اشاره کرد، این است که آنتی اکسیدان‌ها می توانند باعث کاهش فعالیت عامل داخل هسته‌ای مویرگ‌ها شوند که این عامل داخل هسته‌ای می‌تواند التهاب را افزایش دهد پس آنتی اکسیدان‌ها با کاهش فعالیت این فاکتور می‌توانند تولید بیومارکرهای التهابی را کاهش داده و در نهایت منجر به کاهش التهاب شوند. از این بیومارکرها می توان به اینترلوکین های 6 و 8 اشاره کرد.

این دکترای تخصصی تغذیه اظهار کرد: در بدن انسان تعادلی بین مواد اکسیدان و آنتی اکسیدان وجود دارد، مواد اکسیدان به عنوان شمشیر دو لبه در بدن فعالیت می کنند. اول اینکه به عنوان خنثی کننده و ازبین برنده ویروس ها و باکتری‌های مهاجم به بدن عمل می‌کند و دیگر اینکه افزایش دهنده التهاب از طریق افزایش فعالیت مسیر انتقال NF-KB که در نهایت باعث افزایش التهاب در بدن می شود.

عضو هیات علمی گروه تغذیه و بیوشیمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: مواد آنتی اکسیدانی می توانند از فعالیت مواد اکسیدانی جلوگیری کنند، این خاصیت می تواند نه تنها باعث کاهش استرس اکسیداتیو در بدن شود بلکه باعث کاهش التهاب و خطر بیماریهای التهابی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، آسم، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری‌های مرتبط با التهاب شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.25491s, 18q